Powitanie nowego Nuncjusza

W zebraniu plenarnym, które rozpoczęło się dziś w Warszawie, uczestniczy po raz pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. U progu spotkania powitał go w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący abp Józef Michalik.

Oficjalny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przebywa w Polsce od kilku tygodni. Od samego początku nuncjuszowi z sympatią towarzyszą media – na co zwrócił w swym przemówieniu powitalnym abp Michalik. Także dzisiaj abp Migliore udzielił krótkiego wywiadu dziennikarzom, a wielu fotoreporterów miało okazję zrobienia mu zdjęć na sali obrad, gdzie jest przygotowane specjalne miejsce dla nuncjusza.

Arcybiskup Michalik wymienił miejsca i osoby, które na początku swego posługiwania odwiedził Arcybiskup Nuncjusz. „Ale dzisiejsze spotkania – to aktualne, w miejscu, gdzie wspólnie biskupi polscy pracują, modlą się i czuwają nad losem Kościoła w Polsce oraz spotkanie modlitewne na wieczornej Mszy św. w archikatedrze warszawskiej – mają szczególne znaczenie – podkreślił przewodniczący Episkopatu. – Jesteśmy bowiem przekonani, że ks. abp. Nuncjusz staje się szczególnie żywym znakiem naszej jedności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, następcą św. Piotra, i w ten sposób gwarantem naszej jedności w wierze”. Abp Józef Michalik wyraził też nadzieję, że nowy nuncjusz, „zachowując wyrozumiałość wobec naszych różnorodności, szacunek wobec naszych tradycji, pomoże nam jeszcze lepiej oddychać zdrowym powietrzem wiary współczesnego Kościoła, któremu z takim poświęceniem, mądrością i wiarą przewodzą wybitni papieże”.

Przewodniczący Episkopatu poprosił Nuncjusza, aby zechciał przekazać papieżowi Benedyktowi XVI „wyrazy synowskiego przywiązania” od polskich biskupów, a także podziękowania „za przykład mądrej i ofiarnej, i odważnej posługi Kościołowi Chrystusa oraz za delikatność i subtelność wobec swego poprzednika Jana Pawła II”.

Msza św. koncelebrowana przez biskupów zgromadzonych na 353. zebraniu plenarnym Episkopatu pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore będzie sprawowana dzisiaj o godz. 18.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Arcybiskup Celestino Migliore odwiedził Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski w dniu swojego przybycia do Polski, 10 września. Spotkał się wówczas z przewodniczącym Episkopatu abp. Józefem Michalikiem, sekretarzem generalnym bp. Stanisławem Budzikiem i wszystkimi pracownikami SKEP. Na ręce przewodniczącego przekazał list kard. Tarcisio Bertone, który prosił o życzliwą współpracę biskupów z Nuncjuszem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
24°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
21°C Wtorek
dzień
22°C Wtorek
wieczór
wiecej »