Porozmawiajmy o... aborcji

SLD chce rozpocząć debatę na temat liberalizacji prawa do aborcji - powiedział we wtorek PAP szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Jego zdaniem obecna ustawa jest zbyt restrykcyjna i prowadzi do tego, że w Polsce stale rośnie podziemie aborcyjne.

"Warto rozpocząć debatę, zwłaszcza w gronie ekspertów, na temat tego, jak zmienić prawo aborcyjne i przedstawić model, który byłby do zaakceptowania dla większości parlamentarnej" - podkreślił Napieralski w rozmowie z PAP.

Jak wyjaśnił, jest kilka przyczyn dla których warto podjąć ten temat. "Po pierwsze, raporty, które spływają od organizacji pozarządowych i wielu instytucji, badających podziemie aborcyjne, pokazują, że w Polsce to podziemie aborcyjne rośnie. To bardzo złożony problem, ale pokazuje jedną bardzo ważną rzecz - bardzo restrykcyjne prawo powoduje, że w Polsce przypadków nielegalnego przerywania ciąży jest coraz więcej" - ocenił lider Sojuszu.

W jego opinii ponadto, zabieg przerwania ciąży często odbywa się w warunkach niebezpiecznych, urągających godności kobiety. "Wiele kobiet zdobywa się na taki akt, ryzykując zdrowie, czy nawet życie. Są przypadki śmiertelne i bardzo wiele przypadków trwałej utraty zdrowia" - podkreślił Napieralski.

Sojusz chciałby zająć się też kwestią edukacji seksualnej. "Nie ma dzisiaj żadnego elementu, który przygotowywałby młodych ludzi do świadomego macierzyństwa, dorosłego życia i zagrożeń, jakie z tego płyną. Trzeba o tym rozmawiać" - uważa szef SLD.

Zdaniem byłego ministra zdrowia, od niedawna posła klubu SLD Marka Balickiego, do ustawy o planowaniu rodziny należałoby wpisać możliwość przerywania ciąży na życzenie kobiety do 12 tygodnia. Powyżej tego terminu - jeśli przemawiają za tym specjalne przesłanki, takie jak: zagrożenie zdrowia kobiety czy nieuleczalne wady płodu.

"Wejście takich przepisów i możliwość wykonywania aborcji legalnie, w gabinetach lekarskich, umożliwi całkowitą likwidację podziemia aborcyjnego" - uważa Balicki.

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w Polsce legalnie można dokonać aborcji w trzech przypadkach: jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa; zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety, lub badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »