Powodzie w Czechach

Wezbrane po deszczach rzeki spowodowały w nocy z poniedziałku na wtorek powodzie na północny Czech. Władze ewakuowały kilkudziesięciu ludzi. Wieś Viszniova pod Frydlantem jest odcięta od świata.

Viszniovą woda z rzeki Smiedy (w Polsce - Witki) zalała z kilku kierunków. Już wcześniej władze ewakuowały kilkudziesięciu mieszkańców. Później - ze względu na zagrożenie - strażacy nakazali pracownikom lokalnej fabryki opuszczenie miejsc pracy.

Poziom Smiedy wciąż wzrasta. Rzeka zalała miejscową drogę i policja wpuszcza do wsi jedynie mieszkańców okolicy. Pod wodą znalazło się również kilka domów z pobliskiej wsi Poustka.

Stan najwyższego zagrożenia obowiązuje na czterech rzekach województwa libereckiego: Jerzicy, Mandavie, Ploucznicy i Rasznicy. Kolejne dziewięć rzek, w tym Łaba, Izera i Nysa Łużycka, przekroczyło stan alarmowy. Ich poziom powoli opada.

Wysoki jest także stan rzek w środkowych Czechach. Zalane są drogi, pod wodą znalazło się około 20 domów i ogrodów.

Według meteorologów od godziny 18 w poniedziałek w krajach usteckim i libereckim spadło do 30 mm deszczu na metr kwadratowy. Opady mają ustać po południu.

Ze względu na zalanie sieci wodociągowej do niektórych małych miejscowości ruszyły cysterny z wodą pitną.

"Ewakuowani ludzie najprawdopodobniej będą mogli wrócić do swych domów we wtorek w godzinach popołudniowych. Wszystko oczywiście zależy od ilości opadów" - poinformował wicewojewoda kraju libereckiego Martinn Sepp.

Ze względu na nagłą powódź w regionie nieprzejezdnych jest kilkanaście dróg. Woda podmyła też most i wdarła się na ulice Dieczina (w kraju usteckim, pod granicą z Niemcami).

"Przykre jest to, że - według moich informacji - woda w niektórych miejscach zniszczyła te naprawy, które zdążyliśmy wykonać po sierpniowych powodziach" - dodał wicewojewoda.

W sierpniu powodzie na północy Czech spowodowały straty rzędu kilku miliardów koron (kilkuset milionów złotych) i doprowadziły do śmierci pięciu osób. Wciąż trwa usuwanie skutków powodzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »