Blisko 700 osób uczestniczy w środę w Gdańsku w III Forum Młodych, organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności. Otwierając imprezę b. prezydent Lech Wałęsa zachęcał młodzież do aktywności i zmiany współczesnego świata.
Tegoroczna edycja Forum Młodych odbywa się pod hasłem "Solidarność-zmieniać świat".
"Waszym dramatem jest to, że po epoce walk i granic, która upadła, mamy niedobre struktury i programy. Życzę wam, żeby udało się wam nasze zwycięstwo zmienić i poprawić, bo inaczej dojdzie do nieprzyjemnych zdarzeń. Jak wam się nie uda, to moje pokolenie będzie przeklinane. Zrobię wszystko, abyście odnieśli sukces, będę was zawsze wspierał, tylko żeby wam się chciało chcieć" - powiedział witany entuzjastycznie przez uczestników Forum Młodych były prezydent.
Wałęsa tłumaczył, że młode pokolenie stoi dziś przed odpowiedzią na trzy pytania.
"Pierwsze, to na czym mamy budować europejską jedność - jedni mówią na wolności, inni na człowieku sumienia i wartościach. Dobrze byłoby, gdybyście pokusili się o takie tablice wartości, które zaakceptuje świat" - podkreślił legendarny przywódca Solidarności.
Jak dodał, drugie pytanie brzmi: jaki zbudować system ekonomiczny? "Bo przecież ten kapitalizm nie ma szans wytrzymania tego stulecia, demagogia i populizm rozwalą ten system" - zaznaczył Wałęsa. Podkreślił, że ostatnia sprawa to kształt systemu demokratycznego: "żeby były w nim i prawa, i obowiązki".
Po przemówieniu zgromadzona w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego młodzież zaśpiewała Wałęsie "100 lat" z okazji 67. urodzin, które b. prezydent obchodził we wtorek. "A ja uściskam pana prezydenta" - powiedział dyrektor ECS o. Maciej Zięba. "Wolałbym dziewczynę" - żartował Wałęsa.
Dyskusję na Forum Młodych poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego "Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet".
"Nie chcę się wymądrzać. Każdy na naszym miejscu zrobiłby to samo. Ja ten mój tramwaj dokładnie przemyślałam. Na Klinicznej stanęłam, bo musiałam zmienić zwrotnicę. Jak nam los podrzuca takie sytuacje, to trzeba korzystać. Bohaterami byli Jurek Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński, którzy wywołali strajk w Stoczni Gdańskiej. To oni wywołali tę falę" - powiedziała do uczestników Forum sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, Henryka Krzywonos-Strycharska.
Bożena Rybicka-Grzywaczewska podkreśliła, że uczestnicząc w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. nie miała świadomości, że jest to rodzaj rewolucji, która zmieni przyszłość Polski i Europy. "Przez życie nie można po prostu iść z zamkniętymi oczami, trzeba patrzeć na to, co się dzieje obok i myśleć gdzie się mogę przydać" - dodała.
Pierwsza edycja Forum Młodych odbyła się w grudniu 2008 r. przy okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Druga edycja tej imprezy rok temu odbyła się pod hasłem "Ekologia-ekonomia-my".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.