Listopadowy szczyt NATO w Lizbonie potwierdzi politykę otwartych drzwi prowadzoną przez Sojusz wobec takich państw jak Ukraina czy Gruzja - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie udzielonym ukraińskim agencjom prasowym.
"Myślę, że szczyt podejmie decyzję, iż nasze drzwi pozostają otwarte. Nasze stanowisko zostało wyznaczone na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku i (na najbliższym szczycie) ponownie potwierdzimy, że Gruzja i Ukraina będą członkami NATO, jeśli same tego zechcą i wypełnią niezbędne kryteria" - powiedział Rasmussen w rozmowie, opublikowanej w środę przez agencję Interfax-Ukraina.
Odpowiadając na pytanie o sens utrzymywania stanowiska z Bukaresztu w sytuacji, gdy Ukraina sama odmawia dążeń do integracji z NATO sekretarz generalny podkreślił, że Sojusz zawsze gotów jest do współpracy z Kijowem.
"Uważamy, że warto przekazać sygnał, iż z naszego punktu widzenia sytuacja nie uległa zmianie. Nasze drzwi nadal są otwarte, chociaż szanujemy to, że każde państwo samodzielnie określa swą politykę bezpieczeństwa i stosunek do członkostwa w NATO" - oświadczył Rasmussen.
Choć w lipcu ukraiński parlament wykreślił z ustawy o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej zapis o dążeniu do członkostwa w NATO, Ukraina nadal realizuje roczne programy współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim.
Zgodnie z uchwalonymi wówczas z inicjatywy prezydenta Wiktora Janukowycza zmianami w ustawie Ukraina utrzymuje politykę "pozablokowości", co oznacza "nieuczestniczenie w sojuszach wojskowo-politycznych". Jednocześnie podkreślono konieczność kontynuowania "konstruktywnego partnerstwa" z sojuszem.
W opublikowanej w środę rozmowie z ukraińskimi agencjami Rasmussen ocenił, że przedłużenie o 25 lat terminu dzierżawy rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej baz wojskowych na Krymie, na południu Ukrainy, nie wywarło wpływu na bezpieczeństwo w regionie.
"Sytuacja nie zmieniła się; przedłużenie umowy jest kontynuacją istniejących ustaleń, kontynuacją istniejącego stanu" - powiedział sekretarz generalny NATO.
Rasmussen oświadczył też, że NATO gotowe jest zaangażować Ukrainę, Rosję i inne kraje europejskie w budowę nowej tarczy antyrakietowej. Projekt ten ma być tematem obrad na listopadowym szczycie NATO w stolicy Portugalii.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.