Otwarte drzwi NATO dla Ukrainy

Listopadowy szczyt NATO w Lizbonie potwierdzi politykę otwartych drzwi prowadzoną przez Sojusz wobec takich państw jak Ukraina czy Gruzja - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie udzielonym ukraińskim agencjom prasowym.

"Myślę, że szczyt podejmie decyzję, iż nasze drzwi pozostają otwarte. Nasze stanowisko zostało wyznaczone na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku i (na najbliższym szczycie) ponownie potwierdzimy, że Gruzja i Ukraina będą członkami NATO, jeśli same tego zechcą i wypełnią niezbędne kryteria" - powiedział Rasmussen w rozmowie, opublikowanej w środę przez agencję Interfax-Ukraina.

Odpowiadając na pytanie o sens utrzymywania stanowiska z Bukaresztu w sytuacji, gdy Ukraina sama odmawia dążeń do integracji z NATO sekretarz generalny podkreślił, że Sojusz zawsze gotów jest do współpracy z Kijowem.

"Uważamy, że warto przekazać sygnał, iż z naszego punktu widzenia sytuacja nie uległa zmianie. Nasze drzwi nadal są otwarte, chociaż szanujemy to, że każde państwo samodzielnie określa swą politykę bezpieczeństwa i stosunek do członkostwa w NATO" - oświadczył Rasmussen.

Choć w lipcu ukraiński parlament wykreślił z ustawy o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej zapis o dążeniu do członkostwa w NATO, Ukraina nadal realizuje roczne programy współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Zgodnie z uchwalonymi wówczas z inicjatywy prezydenta Wiktora Janukowycza zmianami w ustawie Ukraina utrzymuje politykę "pozablokowości", co oznacza "nieuczestniczenie w sojuszach wojskowo-politycznych". Jednocześnie podkreślono konieczność kontynuowania "konstruktywnego partnerstwa" z sojuszem.

W opublikowanej w środę rozmowie z ukraińskimi agencjami Rasmussen ocenił, że przedłużenie o 25 lat terminu dzierżawy rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej baz wojskowych na Krymie, na południu Ukrainy, nie wywarło wpływu na bezpieczeństwo w regionie.

"Sytuacja nie zmieniła się; przedłużenie umowy jest kontynuacją istniejących ustaleń, kontynuacją istniejącego stanu" - powiedział sekretarz generalny NATO.

Rasmussen oświadczył też, że NATO gotowe jest zaangażować Ukrainę, Rosję i inne kraje europejskie w budowę nowej tarczy antyrakietowej. Projekt ten ma być tematem obrad na listopadowym szczycie NATO w stolicy Portugalii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »