Złożono już ponad 356 tys. wniosków o tzw. wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory przyznano ponad 48,7 tys. świadczeń.
Od 1 lipca wniosek o środki z programu "Dobry start" można składać online przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie też można składać w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Z danych MRPiPS wynika, że do tej pory złożono 356 tys. 208 wniosków o to świadczenie. Najwięcej wniosków złożono dotąd w województwie śląskim (52,9 tys.), mazowieckim (49,6 tys.) i wielkopolskim (33,3 tys.). Najmniej - w woj. świętokrzyskim (8,3 tys.), podlaskim (8,5 tys.) i opolskim (8,8 tys.).
Zdecydowana większość wniosków, bo 299,8 tys., wysłano za pomocą bankowości elektronicznej. 45 tys. wniosków zarejestrowano na portalu informacyjno-usługowym Emp@tia a 11,3 tys. na portalu PUE ZUS.
Resort rodziny przekazał, że do tej pory przyznano 48,7 tys. świadczeń.
Świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.