Poseł Szymański pyta KE

Poseł PiS do PE Konrad Szymański przekazał dziś do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie uprawnień Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii do "wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji."

"W czasie kampanii na rzecz odwołania Minister Elżbiety Radziszewskiej wielokrotnie stawiano zarzut, że prawo szkoły katolickiej do odmowy zatrudnienia osoby homoseksualnej stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej. Wbrew tym obiegowym opiniom, dyrektywy UE dostrzegają potrzebę specjalnych wyłączeń zasad niedyskryminacji wobec instytucji religijnych. Są one zapisane w kluczowej dyrektywie o niedyskryminacji w miejscu pracy. Są też zapisane w uzasadnieniach aktów prawnych, które KE wysyła do Parlamentu. Zadałem to pytanie, by uzyskać od Komisji oficjalną interpretację", mówi Szymański.

Interpelacja ma charakter priorytetowy. Komisja Europejska ma 3 tygodnie na odpowiedź.

Poniżej pełna treść zapytania

Art. 4 pkt. 2 dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy mówi, że "niniejsza dyrektywa nie narusza więc prawa kościołów i innych organizacji publicznych lub prywatnych, których etyka opiera się na religii lub przekonaniach, działających zgodnie z krajowymi przepisami konstytucyjnymi i ustawodawczymi, do wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji."

W związku z tym powstaje pytanie, czy szkoła katolicka w Państwie Członkowskim UE odmawiając zatrudnienia osoby, która publicznie deklaruje swój homoseksualizm łamie prawo Unii Europejskiej w zakresie niedyskryminacji? W szczególności, czy taka odmowa jest naruszeniem zasad wyżej wymienionej dyrektywy Rady 2000/78/WE?

Na czym polega w świetle prawa UE prawo Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii do "wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji."?

Czy Komisja Europejska planuje zmiany w statusie prawnym Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii w zakresie wyżej wymienionych rozwiązań prawnych dotyczących dyskryminacji ze względu na orientację seksualną?

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »