Konferencja OBWE a temat praw człowieka

Zwalczanie handlu ludźmi, nietolerancji, również wobec imigrantów, a także wolność mediów i poszanowanie praw człowieka - to niektóre tematy rozpoczętej w czwartek w Warszawie konferencji OBWE. Konferencja ma potrwać do przyszłego piątku.

"Jest to konferencja przeglądowa dotycząca wymiaru ludzkiego i ochrony praw człowieka. Jest to taki trzeci segment aktywności OBWE, bardzo istotny, choć ciągle jeszcze nie do końca doceniany" - powiedziała w czwartek PAP wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz.

Jak podkreśliła, w konferencji bierze udział wiele organizacji pozarządowych. "To nadaje konferencji specjalny wymiar, bo tak naprawdę te organizacje najlepiej wiedzą, jak się sprawy mają, dlatego liczymy na ich aktywny udział w dyskusji" - dodała.

W opinii Bernatowicz OBWE to wciąż efektywnie działająca i potrzebna organizacja. "Moim zdaniem główna jej rola polega na tym, że wskazuje zaniedbania, błędy, obserwuje wybory, wyciąga wnioski, że wybory nie były przeprowadzone w sposób demokratyczny, upublicznia te wnioski i opinia publiczna wie, w którym kraju te wybory nie przebiegają tak jak trzeba" - zaznaczyła wiceminister spraw zagranicznych.

W jej ocenie OBWE to "forum dyskusji i monitoringu". "Pewnie, że można znacznie więcej wymagać, ale to jest tak, jak ze wszystkimi systemami, które mają charakter poniekąd uniwersalny - jak patrzymy na ONZ, mamy podobne pytania: spełnia swoją rolę - czy nie. Jest pytanie, co by było, gdyby nie było OBWE" - mówiła Bernatowicz.

W ramach konferencji zaplanowano kilka paneli poświęconych takim sprawom jak: zwalczanie handlu ludźmi, zwłaszcza dziećmi, walka z terroryzmem, poszanowanie podstawowych praw człowieka, zakaz tortur. Uczestnicy będą ponadto rozmawiać na tematy: tolerancji i walki z dyskryminacją czy dotyczące wolności mediów.

Głos w dyskusji zabrać mają m.in. przedstawiciele: Rady Europy, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz brytyjskiej organizacji zajmującej się prawami człowieka "Equal Rights Trust".

Spotkanie w Warszawie jest pierwszym z cyklu zaplanowanych na ten rok konferencji. Kolejne dwie odbędą się w Wiedniu i w stolicy Kazachstanu, Astanie.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała podczas spotkania na szczycie państw członkowskich w grudniu 1994 w Budapeszcie; oficjalnie funkcjonuje pod tą nazwą od 1 stycznia 1995. Jest kontynuacją KBWE (Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) powstałej w 1975 r. Członkami OBWE jest 56 państw z Europy, Azji środkowej, a także Stany Zjednoczone i Kanada.

Celem organizacji jest działanie, we współpracy z ONZ, na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów. Szerokie pojmowanie bezpieczeństwa obejmuje: prawa człowieka, działalność instytucji demokratycznych, dyplomację prewencyjną, kontrolę zbrojeń oraz bezpieczeństwo ekonomiczne i ochronę środowiska. Organizacja zajmuje się ustanawianiem norm regulujących stosunki między państwami i między państwem a jego obywatelami oraz nadzorem wykonywania tych norm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »