Papież: Królestwo niebieskie jest przeciwieństwem banalnego życia

"Tylko Jezus może wzbudzić radość odkrywania sensu dla swojego życia; radość poczucia, że jest ono zaangażowane w przygodę świętości" - powiedział papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański".

Ojciec święty nawiązał do czytanego w XVII niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mt 13,44-52) zawierającego trzy przypowieści o skarbie ukrytym w roli, o cennej perle i o sieci zarzuconej w morze. Ograniczając się do dwóch pierwszych zauważył, iż mówią one, że przystęp do królestwa niebieskiego w pełni mają ci, którzy są gotowi postawić nań wszystko. Zatem budowanie królestwa wymaga nie tylko łaski Bożej, ale także aktywnej dyspozycyjności człowieka.

Przeczytaj też:

Franciszek podkreślił, że decyzje te są podjętymi z radością, ponieważ zarówno człowiek w roli jaki kupiec znaleźli skarb. - Jesteśmy wezwani do przyjęcia postawy tych dwóch postaci ewangelicznych, stając się i my być zdrowo niespokojnymi poszukiwaczami królestwa niebieskiego. Chodzi o porzucenie ciężkiego brzemienia naszych zabezpieczeń światowych, które przeszkadzają nam w szukaniu i budowaniu królestwa: żądzy posiadania, pragnienia zysku i władzy, myślenia tylko o sobie samych.

Papież wskazał, że królestwo niebieskie jest przeciwieństwem propozycji światowych. - Jest ono skarbem, który codziennie odnawia życie i poszerza je ku rozleglejszym horyzontom. Istotnie, ci, którzy znaleźli ten skarb, mają serce twórcze i poszukujące, które nie powtarza, lecz wynajduje, wytyczając i podążając nowymi drogami, które prowadzą nas ku miłowaniu Boga, do kochania innych, do prawdziwego miłowania siebie samego.

- Jedynie Jezus, będący ukrytym skarbem i drogocenną perłą może wzbudzić radość, całą radość świata: radość odkrywania sensu dla swojego życia, radość poczucia, że jest ono zaangażowane w przygodę świętości - powiedział papież.

Franciszek wyraził też zadowolenie z zawieszenia broni w Donbasie, nawiązując do uzgodnionego 22 lipca przez negocjatorów z Ukrainy, Rosji i OBWE porozumienia w sprawie całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami. Umowa wchodzi w życie od poniedziałku 27 lipca. - Dziękując za ten znak dobrej woli, prowadzący do przywrócenia tak bardzo upragnionego pokoju w tym udręczonym regionie. modlę się aby uzgodnione decyzje były w końcu wprowadzone w życie, także poprzez rzeczywisty proces rozbrojenia oraz usunięcie min. Jedynie w ten sposób możliwa jest odbudowa zaufania oraz położenie podwalin pod pojednanie, tak bardzo konieczne i tak bardzo oczekiwane przez mieszkańców.

Po modlitwie "Anioł Paski" papież zachęcił młodych do okazania szczególnej troski osobom starszym. - We wspomnienie świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa, chciałbym zachęcić ludzi młodych do podjęcia gestu czułości wobec osób starszych, zwłaszcza tych najbardziej samotnych, w domach i mieszkaniach, które od wielu miesięcy nie widziały swoich bliskich - prosił Franciszek. - Uściskajcie ich. To wasze korzenie. Drzewo oderwane od swoich korzeni nie rośnie, nie daje kwiatów i owoców. Dlatego tak ważne jest, aby być zjednoczonymi i związanymi ze swoimi korzeniami.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
dzień
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
wiecej »