O godzinie 4:00 czasu lokalnego (3:00 czasu polskiego) w nocy z wtorku na środę weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem, wynegocjowane przez rządy Izraela i Libanu - podała agencja Reuters.
Zgodnie z porozumieniem siły Izraela mają przez najbliższe dwa miesiące stopniowo wycofać się z południowego Libanu, a rządowe siły Libanu objąć kontrolę nad tym terytorium.
Do przestrzegania umowy powołany zostanie mechanizm złożony z przedstawicieli USA, Francji, Libanu i Izraela, na którego czele stała będzie Ameryka, która ma zapewnić szybką komunikację między stronami i niezwłoczną odpowiedź na ewentualne naruszenia porozumienia.
Wymiana ognia między Hezbollahem i Izraelem rozpoczęła się tuż po zamachach Hamasu 7 października, zaś 1 października br. wojska Izraela wkroczyły bezpośrednio do południowego Libanu, by zniszczyć Hezbollah.
W atakach tego terrorystycznego ugrupowania zginęło ponad 100 mieszkańców Izraela, a ok. 60 tys. zostało przesiedlonych. Izraelskie wojsko deklaruje, że przez ponad rok zabiło przeszło 2 tys. bojowników tej organizacji i poważnie osłabiło jej potencjał militarny.
Według ministerstwa zdrowia w Bejrucie w izraelskich atakach od października 2023 r. zginęło ponad 3,8 tys. Libańczyków, większość z nich w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Media i władze informują, że dużą część ofiar stanowią cywile.
Prezydent USA Joe Biden we wtorek ogłosił, że Izrael i Liban przyjęły propozycję zakończenia wojny Izraela z Hezbollahem. Zapowiedział, że porozumienie ma na celu całkowite zakończenie konfliktu.
Tymczasem trwają walki w Gazie, gdzie Izrael walczy z Hamasem. Co najmniej 21 osób zginęło wczoraj w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne źródła medyczne. Prezydent USA Joe Biden, ogłaszając rozejm w wojnie Izraela z Hezbollahem, zapowiedział wznowienie wysiłków na rzecz wstrzymania także walk w Gazie.
Co najmniej 13 osób zginęło w nalocie lotniczym na szkołę używaną jako schronisko dla uchodźców mieście Gaza na północy Strefy Gazy, kolejne siedem w uderzeniu na dom w tym samym mieście, jedna osoba została zabita w ataku na miasto Rafah na południu palestyńskiego terytorium - wyliczył Reuters. Wojsko izraelskie nie skomentowało tych ataków.
W trwającej od ponad roku wojnie Izraela przeciwko Hamasowi zginęło już ponad 44,2 tys. mieszkańców Strefy Gazy - poinformowało ministerstwo zdrowia tego terytorium. Izrael rozpoczął ofensywę po ataku 7 października 2023 r., w którym bojownicy Hamasu i innych palestyńskich grup terrorystycznych zabili ok. 1200 osób i porwali 251, z których blisko 97 jest nadal więziona w Gazie.
W najbliższych dniach USA wraz z Turcją, Egiptem i Katarem zamierzają wznowić wysiłki na rzecz zawieszenia broni w Strefie Gazy, uwolnienia zakładników i zakończenia wojny, które odsunęłoby Hamas od władzy - zapowiedział Biden w przemówieniu we wtorek wieczorem. Podczas tego wystąpienia prezydent USA ogłosił, że Izrael i Liban zgodziły się na amerykańską propozycję zawieszenia broni. Walki Izraela z Hezbollahem mają zostać wstrzymane w środę o godz. 4 nad ranem czasu lokalnego.
Premier Benjamin Netanjahu ogłosił we wtorek, że po wejściu w życie rozejmu z Hezbollahem, Izrael zwiększy presję na Hamas, co ma pomóc w uwolnieniu zakładników. Premier zapowiedział, że zostaną spełnione cele wojenne Izraela, czyli wyeliminowanie Hamasu jako siły militarnej i politycznej w Strefie Gazy. Dodał, że przez ponad rok walk izraelskie wojska zabiły tam ok. 20 tys. terrorystów.
"Przyszedł św. Mikołaj do Polaków, ale nie do pracowników handlu"
Nie może być jedynie forum dla krajów, które myślą w ten sam sposób.