Reklama

Chemin Neuf tworzy miejsce wewnętrznego uzdrowienia dla świeckich i duchownych

Wspólnota Chemin Neuf w Polsce buduje Centrum Siloe, którego misją będzie odzyskanie wewnętrznej jedności przez osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń oraz kryzysu życia duchowego.

Reklama

Będzie to jedyny tego rodzaju ośrodek w naszym kraju. Stworzy możliwość długoterminowego towarzyszenia w procesie uzdrowienia wewnętrznego osobom świeckim, duchownym i konsekrowanym. Wspólnota apeluje o wsparcie tego dzieła, które uważa za istotne dla Kościoła w Polsce, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego obecną sytuację i trudności.

Metoda pracy Centrum Siloe opiera się na chrześcijańskiej wizji człowieka i uzdrowienia wewnętrznego. Jest praktykowana przez katolicką Wspólnotę Chemin Neuf od 1988 roku. Celem Projektu Siloe jest wybudowanie w Mistowie pod Warszawą Domu Rekolekcyjnego, którego szczególną misją będzie modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie duchowe. Stworzy możliwość długoterminowego towarzyszenia w procesie uzdrowienia wewnętrznego osobom świeckim, duchownym, konsekrowanym, którym z powodu różnego rodzaju problemów, zaburzeń i zniewoleń, trudno jest w pełni podążać za Chrystusem.

- Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce, który stworzy możliwości długoterminowej pomocy w procesie uzdrawiania wewnętrznego dla osób świeckich i duchownych, którym z powodu różnego rodzaju problemów, zaburzeń i zniewoleń, trudno jest w pełni realizować swoje powołanie i misję w społeczeństwie i Kościele – deklaruje Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Uzdrowienie wewnętrzne – wyjaśniają twórcy ośrodka Siloe - służy odzyskaniu wewnętrznej jedności przez osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń oraz kryzysu życia duchowego. Odnosi się ono do wymiaru fizycznego, psychicznego i duchowego człowieka, ale nie jest psychoterapią. Polega na przyjęciu światła Ducha Świętego, aby odsłonić rany i wynikające z nich raniące zachowania oraz powierzyć je na nowo Bogu. W procesie tym towarzyszą członkowie Wspólnoty, towarzysze duchowi, lekarze i terapeuci.

Proces wewnętrznego uzdrowienia w metodyce przyjętej przez Siloe nawiązuje do duchowości ignacjańskiej. Ta duchowość kładzie duży nacisk na życie afektywne: wykorzystanie wyobraźni w modlitwie, rozeznaniu i interpretacji uczuć, kultywowaniu wielkich pragnień i wielkodusznej służbie. Ważną role odgrywa w nim modlitwa uwolnienia, podczas której osoby dzielą się swoją osobistą historią związaną z przeżyciami i postawami, co do których czują, że potrzebują w nich uwolnienia - a następnie są prowadzone w modlitwie przez zespół kilku osób wstawiających się za nie.

Centrum Siloe w Mistowie proponować więc będzie - osobom świeckim, duchownym i konsekrowanym - różnego typu rekolekcje uzdrowienia wewnętrznego, pojednania się z własną historią życia i spojrzenia na nowo na swoje życie w świetle Ducha Świętego. Mogą to być pobyty kilkudniowe, bądź nawet kilkumiesięczne, rekolekcje ignacjańskie, rekolecje „Anamneza” służce odczytaniu swojej historii życia w świetle Ducha Świętego oraz gwarantować będzie długotrwałe indywidulane towarzyszenie osobom będącym na drodze wewnętrznego uzdrowienia.

Siloe stało się już w wielu krajach - a także w Polsce - bardzo popularną propozycją dla księży i osób zakonnych, które doświadczyły trudności, odpowiadając na swoje powołanie. Wielu biskupów i przełożonych domów zakonnych kieruje na nie kapłanów i osoby konsekrowane, aby skorzystały z programu poprzez pobyty długoterminowe oraz udział w sesjach. Ich proces uzdrowienia odbywa się w oderwaniu od codziennej pracy duszpasterskiej i jest niezwykle owocny dla osób przeżywających różnego rodzaju problemy duchowe, psychologiczne i emocjonalne.

Rekolekcje Siloe są organizowane są już w wielu miejscach w Polsce (Warszawa), Francji (Montaigneu, Lyon, Paryż, Marsylia) oraz w 23 innych krajach na całym świecie (Czechy, Holandia, Burundi, Martynika, Brazylia i in.). Rocznie około 1000 osób (100 w Polsce, 300 we Francji i 600 w innych krajach) uczestniczy w jednej z 35 sesji lub rekolekcji organizowanych przez Misję Siloe na świecie.

Odpowiedzialnym za misję Siloe w Polsce jest Zbigniew Słup, który w latach 2001 – 2014 był odpowiedzialnym za Wspólnotę Chemin Neuf w Polsce.

Budowane Centrum w Mistowie

Budynek rekolekcyjny Centrum Siloe składać się będzie z kilku stref funkcjonalnych. Część sypialna dla uczestników rekolekcji, przeznaczona jest dla 56 osób. Zaprojektowano głównie małe pokoje jednoosobowe. Wszystkie pokoje wyposażone będą w oddzielne łazienki. Ponadto w budynku przewidziano miejsce na dużą salę nauczań wraz z foyer, kaplicę oraz oratorium. Ważną funkcję będzie pełnić refektarz wraz z kuchnią, w której zmywalnię dostosowano dla użytku wizytujących, jako miejsce integracji.

Koszt całości inwestycji szacowany jest na 6 mln 642 tys. zł.

Wpłat można dokonywać na:

Dom Kleryckiego Instytutu Zakonnego Chemin Neuf
ul. Miączyńska 17, 02-637 Warszawa
Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A.
Nr: 22 2030 0045 1110 0000 0425 1510
Tytułem: Centrum Siloe

Kontakt: O. Marcin Borządek CCN, Wspólnota Chemin Neuf, ul. Kościelna 4, 05-306 Mistów,
+48 510 090 690, marcin.borzadek@chemin-neuf.pl, www.mistow.chemin-neuf.pl

***

Wspólnota Chemin Neuf jest wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym. Powstała w Lyonie w 1973 r. i obecnie liczy 2 000 członków mieszkających w 30 krajach. Będąc zakorzeniona w duchowości ignacjańskiej, Wspólnota czerpie również z Odnowy Charyzmatycznej. Gromadzi ludzi różnych stanów życia: księży, zakonników i zakonnice, małżeństwa oraz osoby stanu wolnego. Główną misją Chemin Neuf jest praca na rzecz jedności: osoby, rodziny, Kościoła, narodów.

Wspólnota została założona jako Publiczne Stowarzyszenie Wiernych. Księża i bracia zakonni są częścią Instytutu Zakonnego Chemin Neuf, który został uznany jako Klerycki Instytut Zakonny na prawie papieskim przez kardynała Franc Rodé, Prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

W Polsce, Wspólnota prowadzi swoją działalność duszpasterską od 1994 roku. Miejscowi biskupi powierzyli Wspólnocie Chemin Neuf dwie parafie, w Warszawie-Wesołej i w Mistowie. Wspólnota prowadzi też dwa akademiki – w Łodzi i w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz dom rekolekcyjny w Warszawie-Wesołej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama