Reklama

Widowisko "1920. Wdzięczni Bohaterom" od 15 sierpnia na PGE Narodowym

W tym roku kulminacją obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie defilada wojskowa w Warszawie i widowisko na PGE Narodowym "1920. Wdzięczni Bohaterom" zaplanowane na 15 sierpnia - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Reklama

Gliński wziął udział w środę w konferencji prasowej w Warszawie poświęconej multimedialnemu widowisku "1920. Wdzięczni Bohaterom". Jego premiera odbędzie się 15 sierpnia, a kolejne pokazy od 20 do 23 sierpnia.

"Polskie państwo poważnie podchodzi do rocznic, takich jak 100-lecie odzyskania niepodległości, gdyż każda wspólnota potrzebuje podstaw tożsamościowych, potrzebuje odnosić się do wartości, a te wartości sprawdzają się w czasie próby, jak to było 100 lat temu, gdy odzyskiwaliśmy niepodległość" - mówił Gliński.

Ocenił, że liczba wydarzeń kulturalnych, które służą uczeniu odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach sześcioletniego cyklu obchodów, "idzie już w tysiące" - są to wydarzenia organizowane zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak poinformował, w tym roku, w stulecie Bitwy Warszawskiej, zorganizowane zostanie kilkaset wydarzeń "z wykorzystaniem środków publicznych", "różnych agend polskiego państwa", spółek skarbu państwa, instytucji kultury, muzeów oraz resortów.

Poinformował też, że tegoroczne obchody będą miały "kilka kulminacji" - defiladę wojskową w Warszawie, premiery specjalnie przygotowanych filmów i otwarcie muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dodał, że w wymiarze artystycznym kulminacją obchodów będzie właśnie widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom" 15 sierpnia na stołecznym stadionie PGE Narodowy.

Obecny na konferencji wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, mówiąc o finansowym zaangażowaniu polskich spółek w sfinansowanie widowiska na Stadionie Narodowym, przypomniał, że PGNiG - które jest głównym partnerem biznesowym tego wydarzenia - w tym roku "odniosło swój sukces nad Rosjanami, odzyskując 6 mld zł od rosyjskiego Gazpromu, przepłacone przez wiele lat za niekorzystne kontrakty gazowe narzucane przez rosyjskiego partnera".

"Ma to swój symboliczny wymiar, że niewielka cząstka z tych 6 mld zł, które Rosjanie zwrócili PGNiG, to są pieniądze zasilające budżet tego przedsięwzięcia przypominającego tryumfy nad Rosjanami naszych przodków sprzed 100 lat" - stwierdził Sasin.

Pomysłodawczyni widowiska Marzena Małek z zarządu spółki PL.2012+ powiedziała, że na płycie boiska stanie olbrzymia scena. "Po jednej i drugiej stronie powstaną okopy polskie i bolszewickie" - mówiła. "Realizując to wydarzenie historyczno-multimedialne, chcieliśmy pokazać, że historia nie jest czymś dalekim, odległym" - dodała. Jej zdaniem w widowisku uda się połączyć przeszłość z teraźniejszością.

"Tu na płycie boiska wyrośnie olbrzymia scenografia w wykonaniu firm, które wykorzystują do tego wszystkie nowoczesne techniki multimedialne - ikonografii, animacji komputerowej. Wszystko to będzie żyło" - opowiadała. Poinformowała, że w dniu premiery wydarzenia Orkiestra Polskiego Radia wykona utwory do słów - m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej. Jako soliści wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Olga Szomańska, Stanisław Soyka, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko i Michał Kowalonka. Chór Sound'n'Grace wykona pieśni żołnierskie i patriotyczne.

W roli marszałka Józefa Piłsudskiego zobaczymy Jarosława Gajewskiego, a w Michaiła Tuchaczewskiego wcieli się Wojciech Brzeziński. Obejrzymy setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Widowisko "1920. Wdzięczni Bohaterom" będzie transmitowane 15 sierpnia w TVP 1 oraz na antenie Polskiego Radia.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało wydawnictwo fonograficzno-ikonograficzne. Na dwupłytowym albumie "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" znalazły się archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia, zawierające wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 r. oraz historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską, m.in. gen. Władysława Andersa, Jana Pawła II i Lecha Kaczyńskiego. Na płytach zamieszczono też pieśni żołnierskie oraz słuchowisko historyczne "Ryngraf" Jarosława Jakubowskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
8°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama