Ekosztafeta upamiętniająca dwie setne rocznice - urodzin św. Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej - zawitała do Tarnobrzega i Sandomierza.
Pielgrzymom towarzyszy ks. Marcin Schmidt, sprawujący opiekę duchową.
- Wymiar misyjny naszej sztafety ma przypomnieć postać Jana Pawła II, jego nauczanie, również w obszarze ekologii, oraz 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Papież bardzo dobitnie podkreślał, że urodził się w maju 1920 r., tuż przed ruszeniem ofensywy wojsk bolszewickich na Polskę. Przypominanie tych dwóch jakże ważnych wydarzeń jest szczególnie ważne jeśli chodzi o młodzież. Postać i nauczanie papieskie przybliżamy, nie tylko sięgając po fragmenty encyklik, listów, ale także do wstąpień podczas spotkań z młodymi. Mamy przepiękny duchowy testament ekologiczny, jaki pozostawił w homiliach w Zamościu, Białymstoku. Mówił, że piękno tej ziemi woła niejako o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń. Na dobre zapadły mi w pamięć słowa, że tutaj nawet głosy ptaków brzmią znajomo, bo po polsku - mówi ks. Marcin Schmidt.
Marta Woynarowska /Foto Gość Ekosztafeta ma upamiętnić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.- W odniesieniu do Bitwy Warszawskiej, przypominamy jedną bardzo interesującą rzecz, o której być może nie wszyscy wiedzą, a chodzi o malowidła - „Obronę Jasnej Góry”, „Matkę Bożą Częstochowską” i „Cud nad Wisłą” - w kaplicy w Castel Gandolfo, wykonane przez Henryka Rosena na życzenie papieża Piusa XI, który podczas wojny polsko-bolszewickiej, jako arcybiskup Achille Ratti, był nuncjuszem apostolskim w Polsce i razem z przedstawicielem Turcji, jako jedyni zagraniczni dyplomaci nie opuścili Warszawy w sierpniu 1920 roku. Przypomniał o tym św. Jan Paweł II w Warszawie w 1999 roku. Nagranie tej wypowiedzi odtworzyliśmy tutaj, w Tarnobrzegu. Przybliżamy także postać Piusa XI, który sakrę biskupią przyjął w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w obecności ówczesnego naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego - podkreśla ks. M. Schmidt. - Przypominamy także o wielkiej modlitwie całego narodu w sierpniu 1920 roku. O ocalenie modlił się episkopat Polski zgromadzony wówczas na Jasnej Górze, a także papież Benedykt XV, który prosił Maryję o ocalenie Europy przed bolszewicką nawałą. To nasze pielgrzymowanie między miejscem narodzin Jana Pawła II a miejscem zwycięskiej bitwy roku 1920 ma na celu budowę solidarności, patriotyzmu i odpowiedzialności za Europę.
Pielgrzymka zakończy się w najbliższą sobotę, czyli 15 sierpnia w Radzyminie dużym wydarzeniem, po którym uczestnicy będą mogli obejrzeć inscenizację poświęconą Bitwie Warszawskiej, która zostanie zaprezentowana na Stadionie Narodowym w Warszawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.