Wczoraj na Rynku w Jordanowie, Ksiądz Kardynał Antonio Cañizares Llovera, Prefekt Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wraz z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, Metropolitą Krakowskim dokonał koronacji papieskimi koronami łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia.
W uroczystości wraz z Kardynałami celebrowali Eucharystię: Abp Stanisław Nowak, ordynariusz Archidiecezji Częstochowskiej, Abp Damian Zimoń, ordynariusz Archidiecezji Katowickiej, Bp Senior Władysław Bobowski z Diecezji Tarnowskiej; Biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: Bp Jan Szkodoń, Bp Jan Zając, Bp Józef Guzdek; przedstawiciele Kapituły Wawelskiej: Ks. Infułat Bronisław Fidelus, Proboszcz Bazyliki Mariackiej, Ks. Prałat Jan Kabziński, Prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, oraz Ks. Infułat Stanisław Olszówka, Dziekan dekanatu zakopiańskiego a także Księża – Rodacy, pochodzący z Jordanowa oraz licznie zgromadzeni Kapłani Archidiecezji Krakowskiej.
Kustosz Sanktuarium, Ks. Prałat Bolesław Wawak, Proboszcz parafii w Jordanowie z wielką radością witał najdostojniejszych gości i wszystkich zebranych, przybliżając historię cudownego wizerunku.
Ks. Kardynał Dziwisz we wstępie do uroczystej Mszy św. nawiązując do tytułu Matki Bożej Trudnego Zawierzenia odniósł się do obecnej trudnej sytuacji Kościoła.
„Wpatrując się dzisiaj w Jej oblicze i ufając w Jej orędownictwo, powierzamy Bogu nasze troski i niepokoje. Myślimy w sposób szczególny o Kościele w naszej Ojczyźnie, który spotyka się z niesprawiedliwymi ocenami i atakami. Przed laty temu Kościołowi tak zwana władza ludowa zabrała dobra, by utrudnić mu pełnienie misji. Dobra te służyły Narodowi, jego kulturze i oświacie, wychowaniu młodego pokolenia i opiece nad chorymi, niepełnosprawnymi i ubogimi, którymi się nikt nie zajmował. W wolnej Polsce dobra te, w imię elementarnej sprawiedliwości, są zwracane nie tylko Kościołowi katolickiemu, ale także innym wspólnotom religijnym i organizacjom" - mówił.
"Tymczasem teraz, odzyskując 10% zrabowanych dóbr, by nimi służyć narodowi, spotykamy się z niesłuszną krytyką. Jesteśmy oskarżani o zagarnianie mienia państwowego i społecznego. To oczywiście rażące nieporozumienie i ponowna, tym razem moralna krzywda wyrządzona Kościołowi w demokratycznym państwie".
Metropolita Krakowski wyraził przekonanie, że w tej kwestii zwycięży jednak prawda i zwykłe poczucie przyzwoitości i sprawiedliwości.
Purpurat podjął także temat powszechnej sekularyzacji i grożących współczesnemu człowiekowi zagrożeń.
„Człowiek może wykluczyć Boga z kręgu życia. Ale to nie dzieje się bez bardzo ciężkich konsekwencji dla samego człowieka i dla jego godności jako osoby. Wy to dobrze wiecie: oddalenie się od Boga niesie ze sobą utratę tych wartości moralnych, które są podstawą i fundamentem współistnienia ludzkiego. I jego brak powoduje pustkę, którą próbuje się zapełnić kulturą – raczej, pseudokulturą skoncentrowaną na niepohamowanym konsumizmie, chęci posiadania i używania, i która nie ofiarowuje więcej ideałów jak tylko walkę o własne interesy i przyjemności narcystyczne. Zapomnienie Boga, brak wartości moralnych, których tylko On może być fundamentem, są obecne w korzeniach systemów ekonomicznych, które zapominają o godności osoby i normach moralnych – mówił.
„Oddalenie od Boga, zanik wartości moralnych doprowadziły do wyniszczenia życia rodzinnego, dziś głęboko rozdartego... Całe to zjawisko zaciemnienia chrześcijańskich wartości moralnych widać w szczególny sposób u młodych, którzy dzisiaj są przedmiotem subtelnej manipulacji, i nie mało z nich staje się ofiarami narkotyków, alkoholu, pornografii i innych sposobów degradującej konsumpcji, które próbują daremnie zapełnić pustkę dóbr duchowych za pomocą stylu życia nastawionego na mieć i nie być, i który chce mieć więcej nie po to żeby być bardziej, ale żeby wyczerpać egzystencję na używaniu, które proponuje się jako cel sam w sobie» - przestrzegał hierarcha.
Dekret o koronacji Pani Jordanowskiej wydany i podpisany przez Prefekta Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odczytał Ks. Prałat Piotr Majer, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Po homilii nastąpił obrzęd ukoronowania cudownego wizerunku Matki Bożej Trudnego Zawierzenia. Fakt ten został przyjęty przez licznie zgromadzonych uczestniczących w liturgii wiernych gromkimi brawami.
Korony, które zostały dziś nałożone na skroń Matki Bożej Trudnego Zawierzenia zostały pobłogosławione przez Ojca św. Benedykta XVI, dnia l września 2010 r. w Castel Gandolfo.
Korony wykonano wg wzoru koron częstochowskich pobłogosławionych przez Jana Pawła II tuż przed jego odejściem do Domu Ojca. W koronie Matki Najświętszej umieszczono pierścień Sługi Bożego Jana Pawła, ofiarowany jordanowskiemu sanktuarium przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.