Australijscy biskupi wzywają do zaprzestania stygmatyzacji i odrzucania osób cierpiących na choroby psychiczne. „Domagamy się wprowadzenia takiej polityki świadczeń i usług, która zaspokoi potrzeby tych najbiedniejszych i najbardziej zmarginalizowanych członków naszej wspólnoty” – czytamy w oświadczeniu episkopatu, które poprzedza Niedzielę Sprawiedliwości Społecznej obchodzoną 30 sierpnia.
Pandemia koronawirusa to zdaniem biskupów dobry czas, aby uświadomić sobie cierpienia jakie przeżywa osoba z zaburzeniami psychicznymi. „Wielu z nas czuje lęk i rozpacz z powodu zagrożenia życia. To okazja, aby stać się bardziej świadomymi i aktywnie promować zdrowie psychiczne” – uważa bp Terry Brady.
Biskupi zaznaczają, że kryzys wywołany pandemią rodzi ubóstwo, poczucie zagrożenia i pogarsza jakość życia. „To uwarunkowania społeczne, które w znacznym stopniu przyczyniają się do złego stanu zdrowia psychicznego” – czytamy w oświadczeniu.
W związku z tym dokument zachęca parafie i społeczności lokalne do gościnności i pokonywania barier, z którymi często spotykają się osoby doświadczające problemów psychicznych. „Nasze społeczeństwo ma tendencję do odpychania tych, którzy konfrontują nas z naszymi słabościami i ograniczeniami. To nie jest droga Jezusa” – powiedział biskup Brady.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.