Co sześć sekund na świecie z głodu umiera jedno dziecko - alarmuje Polska Akcja Humanitarna, organizując nową kampanię "Świat bez głodu". 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.
"Prawo do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Dążąc do jego realizacji, Polska Akcja Humanitarna, która od 1998 roku odżywia dzieci w polskich szkołach, rozszerza swoje działania i rozpoczyna program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej" - poinformowała w komunikacie PAH.
Organizatorzy informują, że celem kampanii jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w krajach Afryki Wschodniej: Sudanie, Kenii, Somalii i Erytrei.
"Już 30 zł wystarczy, by zapewnić miesięczne wyżywienie jednemu dziecku w Afryce Wschodniej" - podaje PAH. Akcja uruchomiła konto, na które można wpłacać pieniądze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Numer konta to: 33 1060 0076 0000 3310 0017 8605.
"Rozwój dziecka uzależniony jest od jakości i ilości pokarmów, które przyjmuje. Tylko odpowiednio odżywione matki są w stanie wydać na świat i wykarmić dzieci, które będą mogły cieszyć się zdrowiem fizycznym i prawidłowym rozwojem umysłowym" - podkreślono.
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. PAH podaje, że na świecie z głodu cierpi 925 mln ludzi, co oznacza, że co siódmy mieszkaniec ziemi nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia, aby zaspokoić fizyczny głód oraz prowadzić aktywne życie społeczne i zawodowe.
98 proc. ludzi cierpiących z powodu głodu żyje w krajach rozwijających się. Według Polskiej Akcji Humanitarnej dwie trzecie światowej populacji niedożywionych mieszka w siedmiu państwach: Chinach, Indiach, Indonezji, Etiopii, Kongo, Pakistanie i Bangladeszu.
Akcja podkreśla, że głównymi przyczynami głodu są wojny, katastrofy naturalne, zmiany klimatyczne wywołujące susze i powodzie, słabo rozwinięte rolnictwo i chroniczne ubóstwo, a także dyskryminujące najbiedniejsze społeczeństwa reguły rynkowe. Problem głodu to efekt nie tyle ilości dostępnej żywności. Chodzi też o sprawiedliwą jej dystrybucję oraz cenę, którą muszą zapłacić najubożsi - podkreśla Akcja.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.