Reklama

Wartościowy „Prześwit”

Już po raz drugi Instytut Wiedzy o Kulturze UKSW, Instytut Jana Pawła II i warszawskie Kino „ŚWIT” zapraszają w dniach 4-7.11.2010 r. na Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit”. Nie zabraknie uznanych arcydzieł oraz filmów najnowszych.

Reklama

Celem imprezy jest promocja ambitnego kina oraz edukacja filmowa, dlatego pokazom filmów zawsze towarzyszą krótkie prelekcje i spotkania z krytykami filmowymi. Poprzednia edycja dowiodła, iż widzowie szukają w kinie nie tylko rozrywki i odpoczynku, ale także solidnej dawki przeżyć artystycznych.

Filmem otwarcia obecnego przeglądu, którego dokonają Grażyna Torbicka i filmoznawca ks. prof. Marek Lis będzie „Ewangelia według Mateusza” Piera Paolo Pasoliniego, piękny film o Chrystusie nakręcony przez człowieka niewierzącego, członka Włoskiej Partii Komunistycznej. Film, wierny bardzo tekstowi Ewangelii przedstawia w niezwykłym świetle dzieje życia Jezusa. Film ten doskonale wpisuje się w dewizę przeglądu, którą są słowa Andrieja Tarkowskiego „Artyści powinni przygotować nasze dusze do percepcji i recepcji dobra”.

Kolejne arcydzieło to „Misja” Rolana Joffe, niespotykanie głęboki i wielowymiarowym film o nawróceniu i wierze, o wolności i wierności i cenie, jaką za nie przychodzi zapłacić. Temat nawrócenia i pokuty stanowi także motyw przewodni innego wielkiego filmu ostatnich lat - „Wyspy” Pawła Łungina. Cykl filmowych klasyków dopełnia nieśmiertelna „Siódma pieczęć” Ingmara Bergmana, film, którego akcja dzieje się w średniowieczu w czasie szalejącej zarazy stał się dla reżysera okazją do ukazania najgłębszych egzystencjalnych dylematów człowieka.

Równie interesująco zapowiadają się filmy „Prosta historia” Davida Lyncha i „Sophie Scholl – ostatnie dni” Marka Rothemunda – dzieła o przejrzystej strukturze, opowiadające o rzeczach prymarnych w życiu człowieka.

Wydarzeniem filmowym i zarazem muzycznym będą pokazy dwóch filmów niemych z muzyką na żywo „Pancernik Potiomkin” Siergieja Eisensteina i „Gabinet doktora Caligari”. Współczesne aranżacje sprawiają, iż filmy nabierają aktualnych i interesujących dla współczesnego człowieka znaczeń.

Z filmów najnowszych zobaczymy nagrodzony Srebrnymi Lwami na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni przejmujący „Chrzest” Marcina Wrony. Prawdziwie brzmiący, mocny film, który niesie jednak światło i nadzieję, ukazując, iż wierność i poświęcenie są nie tylko możliwe, ale i niezbędne dla życia człowieka.

Na zakończenie przeglądu zobaczymy film „Trzy minuty.21.37” Macieja Ślesickiego, który po raz pierwszy został zaprezentowany w maju tego roku, na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Film to opowieść o współczesnych Polakach, których losy splatają się w pamiętnym momencie, tydzień po śmierci Jana Pawła II, gdy w manifeście duchowej jedności w milionach domów zgaszono światła. Film składa się z równoległych historii. Ich bohaterowie, nawet nieświadomie, poprzez swoje zachowania, czyny, oddziałują na siebie wzajemnie. To opowieść o „cudach przyziemnych”, wewnętrznych przemianach pod wpływem niezwykłych wydarzeń.

Przegląd ma też wymiar edukacyjno naukowy. W czwartek 4 XI na UKSW odbędzie się konferencja naukowa „Od kultury wizualnej do teologii wizualnej”, której uczestnicy będą zastanawiać się nad różnymi wymiarami kultury wizualnej.

Dodatkowym atutem przeglądu będą krótkie prelekcje specjalistów wygłaszane przed każdym filmem. W kuluarach można będzie porozmawiać z filmoznawcami i krytykami filmowymi.

Szczegóły na stronie: www.przeswitfilm.pl

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KINO, KULTURA, SZTUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama