Dla Kościoła to idealna przestrzeń, by skupić się na ewangelizacji, a nie na sobie samym.
Kim są bezwyznaniowcy? W socjologii coraz częściej określani są jako trzecia największa "religia" na świecie, z tendencją wzrostową. Co ciekawe, to nie zawsze są ludzie niewierzący, a przynajmniej niekoniecznie deklarujący ateizm. Całkiem spora część osób określających się w badaniach jako bezwyznaniowcy zarazem deklaruje wiarę albo w jakąś siłę wyższą, albo wprost w Boga, choć nie chce tej wiary pogłębiać w żadnej z grup wyznaniowych.
O ciekawym zjawisku pisze dziennikarz "Gościa Niedzielnego" Jacek Dziedzina w najnowszym (39/2020) numerze GN. Nad rzeczywistością bezwyznaniowości prowadzone są na świecie poważne badania socjologiczne, które jasno pokazują, że bezwyznaniowcy absolutnie nie są jednolitą grupą, ale w tym pojęciu mieści się i zadeklarowany ateizm, i agnostycyzm, i letniość czy całkowita obojętność w podejmowaniu praktyk religijnych, przy jednoczesnym deklarowaniu wiary.
"Można się obrażać na rzeczywistość, załamywać ręce nad pogańskim światem i bić na alarm z powodu zagrażającej chrześcijaństwu laicyzacji - pisze Jacek Dziedzina. - I można mieć w tym nawet świętą rację. Ale można też przyjąć postawę św. Pawła, który do czczących 'Nieznanego Boga' Ateńczyków powiedział: Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając".
Więcej o zjawisku bezwyznaniowości, a także o nadziei i wielkich możliwościach ewangelizacyjnych dla Kościoła, przeczytacie w artykule "Poza metryką".
Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.
Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.
Gość Niedzielny
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.