Ruszyła kolejna edycja konkursu "Mama w pracy", organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja. Do końca lutego można zgłaszać firmy przyjazne pracującym kobietom.
Celem konkursu i kampanii społecznej "Mama w pracy" - prowadzonej od 2007 r. - jest zwrócenie uwagi na trudności w łączeniu macierzyństwa z pracą zawodową oraz poprawienie standardów zatrudniania kobiet.
Jak pokazały przeprowadzone w ramach kampanii badania, problemy w pracy z powodu zajścia w ciążę, odkładanie decyzji o urodzeniu dziecka z obawy przed zwolnieniem, pogorszenie warunków pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego - to problemy, z którymi muszą zmagać się aktywne zawodowo Polki. Organizatorzy konkursu chcą podkreślić, że kobiety łączące życie rodzinne z karierą zawodową są doskonale zorganizowanymi i pełnowartościowymi pracownikami, a firmy, wyróżnione jako przyjazne pracującym mamom, stają się pożądanym miejscem pracy.
"Bardzo cieszy nas fakt, że konkurs +Mama w pracy+ z roku na rok zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Fundacja Świętego Mikołaja od lat wspiera kobiety w kwestii łączenia macierzyństwa z aktywną pracą zawodową. Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na ten bardzo ważny aspekt życia każdej kobiety oraz przekonać pracodawców, że warto wprowadzać rozwiązania, dzięki którym zdecydowanie poprawi się sytuację matek na rynku pracy. Kolejne edycje konkursu są znakomitym źródłem informacji dla uczestników na temat nastawienia i oczekiwań kobiet w ich miejscu zatrudnienia. Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie. Można tylko zyskać!" - zachęca koordynatorka projektu Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja.
Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 18 października, a przedsiębiorstwa chętne do wzięcia udziału mogą zgłaszać się do 28 lutego 2011 r. Plebiscyt obejmuje trzy kategorie firm: małe (poniżej 50 pracowników), średnie (od 50 do 500 zatrudnionych) oraz duże (ponad 500 pracowników). W pierwszym przypadku niezbędne jest wypełnienie internetowej ankiety przez co najmniej 10 pracownic, w drugim - przez minimum 30 zatrudnionych kobiet, a w trzecim - przez 100.
Wyniki ankiet (wypełnianych przez kobiety anonimowo) zostaną zebrane w raport, który każda z uczestniczących firm otrzyma od fundacji na zakończenie kampanii. Stanowić on będzie informację zwrotną dla pracodawcy, jak jego firma postrzegana jest przez pracujące tam kobiety.
W tej edycji do Kapituły konkursu dołączył m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko.
W poprzednich edycjach konkursu wzięło udział 328 firm, których pracownice wypełniły łącznie ponad 10,6 tys. ankiet. W zeszłym roku do konkursu zgłosiło się 107 firm, a laureatami zostały: w kategorii małych firm Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, w kategorii dużych przedsiębiorstw Grupa Ikea, Żywiec Zdrój S.A. i Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Płatny dodatkowy urlop po urodzeniu dziecka, możliwość ustalenia dogodnych godzin pracy lub częściowej pracy w domu, opieka medyczna, przedszkole w firmie - to tylko niektóre udogodnienia stosowane w nagrodzonych przedsiębiorstwach.
Konkurs organizowany jest przez Fundację Świętego Mikołaja wspólnie z "Rzeczpospolitą" oraz instytutem badawczym MillwardBrown SMG/KRC. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.mamawpracy.pl.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.