Pierwsze od czasów reformacji święcenia katolickiego biskupa katedrze w Trondheim odbyły się w minioną sobotę. Sakrę przyjął bp Erik Varden.
Katedra Nidaros w Trondheim to miejsce mające wielkie znaczenie dla Kościoła katolickiego. Do czasów reformacji była nazywana „Cor Norvegiae”, czyli sercem Norwegii - pisze katolsk.no. Dodaje, że w średniowieczu był to ważnym cel pielgrzymek z całej Skandynawii. Wybudowano ją w miejscu pochówku św. Olafa, któremu Norwegia zawdzięcza wprowadzenie chrześcijaństwa. Katedra została przejęta przez protestantów w 1537 roku. W tym samym roku w katedrze tej odbyły się poprzednie święcenia katolickiego biskupa.
Nowo wyświęcony biskup prałatury terytorialnej Trondheim ma 46 lat. Urodził się w niepraktykującej rodzinie luterańskiej. Pod wpływem polskiego salezjanina o. Tadeusza Hoppe zdecydował się na chrzest w Kościele katolickim. Wstąpił potem do zakonu trapistów. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge, a także w Paryżu i w Rzymie. Jego konsekratorem był bp Bernt Eidsvig z Oslo, a współkonsekratorami: bp Berislaw Grgić z Tromsø oraz posiadający polskie korzenie bp Czesław Kozon z Kopenhagi.
Prałatura terytorialna Trondheim liczy około 16 tys. wiernych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.