Liturgii sprawowanej podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył kard. Kurt Koch, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Na fundamentalne znaczenie chrześcijańskiego świadectwa w życiu każdego wiernego zwrócił dziś uwagę kard. Gerhard Müller. Podczas Mszy św. w kaplicy uniwersyteckiej KUL były prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazał, że wychowywanie do prawdy jest dziś szczególną misją uniwersytetów, zwłaszcza uczelni katolickich.
Liturgii sprawowanej podczas obradującego w Lublinie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przewodniczył kard. Kurt Koch. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan odebrał dziś doktorat honoris causa KUL.
Witając zgromadzonych metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wyraził radość, że Mszę św. koncelebruje dwóch kardynałów będących doktorami honoris causa lubelskiej uczelni [kard. Müller otrzymał ten tytuł w 2004 r. – KAI].
Nawiązując do słów św. Pawła z Listu do Koryntian: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!”, kard. Müller wskazał, że „ten imperatyw musi być żywy w każdym z nas”.
Tłumaczył, że sam proces formacji intelektualnej, od najmłodszych lat powinien być skierowany na afirmację prawdy i wyrabianie cnoty umiłowania prawdy.
„To jest szczególnie ważne, gdy mówmy o formacji uniwersyteckiej, której zadaniem jest ukierunkowanie ku samodzielnemu i dojrzałemu myśleniu” – mówił kardynał. Dodał, że wychowanie do prawdy to dziś konieczne wyzwanie uniwersytetów w ogóle, a uniwersytetu katolickiego w szczególności.
Zdaniem kard. Müllera jest to szczególnie niezbędne właśnie dziś, „gdy świat mediów, polityki czy ekonomii proponuje często narrację manipulując faktami, a nawet uciekając się do nieprawdy”.
Kończąc były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zapewnił o swojej modlitwie, aby Chrystus dał wszystkim łaskę umiłowania prawdy oraz gotowość składania świadectwa, zaś KUL był zawsze miejscem „formacji ku prawdzie”.
Z związku z ogłoszeniem czerwonej strefy od soboty, program VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej został zmodyfikowany tak, aby większość przewidzianych wydarzeń odbyła się dziś.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.