Biskup Wilhelm Pluta – kandydat na ołtarze i jeden z twórców po wojnie polskiej administracji kościelnej w Polsce północno-zachodniej – zostanie patronem Gorzowa Wielkopolskiego. Decyzję tę radni podejmą 4 listopada podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
Augustyn Wiernicki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i członek komitetu obywatelskiego, powiedział w rozmowie z KAI, że bp Pluta jest osobą publicznie akceptowaną, nie budzącą żadnych kontrowersji. Dodał, że w dziejach powojennego Gorzowa bardziej godnej osoby nie znaleziono. O wyborze pasterza diecezji na patrona miasta, zdecydowała m.in. jego rola jaką pełnił w administracji Kościoła w północno-zachodniej Polsce.
„Był to biskup jedności. Potrafił stworzyć warunki integracji Polaków przybyłych na Ziemie Zachodnie z różnych stron, głównie z terytoriów dzisiejszej Białorusi, Ukrainy czy Litwy” – uzasadniał Wiernicki.
Komitet Społeczny od lutego zebrał 5,5 tys. podpisów osób, popierających inicjatywę ustanowienia bp Plutę patronem nadwarciańskiego grodu. Do uruchomienia procedury obywatelskiej wystarczyłoby już 400 podpisów. Projekt uchwały obywatelskiej przekazany został do Urzędu Miasta i poddany procedurom zgodnie z obowiązującym statutem.
Pomysł zrodził się dzięki członkom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. W skład komitetu weszli reprezentanci wszystkich środowisk katolickich oraz radni miejscy. Przewodniczącym Komitetu jest Tadeusz Horbacz, były prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach na Górnym Śląsku. Sakrę biskupią otrzymał w 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.
W styczniu minęło 100 lat od jego urodzin. Z tej okazji w Gorzowie Wlkp. odbył się I Synod Metropolitalny, który rozpoczął się pielgrzymką kapłanów z diecezji szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Przy grobie bp Pluty, który znajduje się w krypcie gorzowskiej fary modliło się prawie 400 kapłanów.
W 1997 r. Jan Paweł II modlił się przy grobie bp Pluty i powiedział m.in.: „Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej Ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”.
Bp Wilhelm Pluta przez 28 lat był ordynariuszem diecezji gorzowskiej. W tym czasie erygował nowe parafie, zainicjował budowę wielu kościołów, wybudował Dom Rekolekcyjny w Rokitnie. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.
Rok 2010 ogłoszony został Rokiem Sługi Bożego Biskupa Wilhelma Pluty. Taką decyzję podjął 21 grudnia ub. r. Sejmik Województwa Lubuskiego, na wniosek senatora PO, Henryka Macieja Woźniaka z Gorzowa Wielkopolskiego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.