Reklama

W Sejmie o in vitro

Sejm obradować dziś będzie nad projektami ustaw bioetycznych, które dotyczą kwestii in vitro. Projektów jest sześć: dwa autorstwa PiS, które zapłodnienia pozaustrojowego zakazują, jeden projekt Jarosława Gowina z PO mocno je ogranicza, a trzy – posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z PO oraz dwa posłów SLD – dopuszczają największy zakres swobody w tworzeniu i zamrażaniu zarodków. Dziś okaże się, nad którym projektem Sejm będzie dalej pracował.

Reklama

Posłowie PiS chcą całkowitego zakazu in vitro. Bolesław Piecha dopuszcza jednak możliwość tzw. adopcji zarodków, które zostaną wytworzone przed wejściem w życie nowych przepisów. Takiego rozwiązania nie przewiduje autorka drugiego projektu PiS, Teresa Wargocka. Według stworzonej przez nią ustawy – za stosowanie zapłodnienia in vitro wprowadza karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Taka sama kara ma grozić za niszczenie ludzkich embrionów.

Różnica między projektami posłów PO polega przede wszystkim na podejściu do kwestii tworzenia zarodków. Gowin proponuje, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane. Jego projekt zakazuje handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet.

Kidawa-Błońska nie wprowadza takiego limitu i umożliwia zamrażanie zarodków. Ponadto posłanka dopuszcza in vitro także dla osób nie będących małżeństwem – pod warunkiem, że są to pary heteroseksualne. Gowin ogranicza in vitro tylko do małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet.

Nadzwyczajna podkomisja pracuje jeszcze nad dwoma lewicowymi projektami regulującymi kwestie in vitro. Zakładają one m.in. dopuszczenie tworzenia wielu ludzkich zarodków i zamrażania ich oraz finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia

Pierwszy z projektów Marka Balickiego (SLD) dopuszcza tworzenie wielu zarodków i zamrażanie ich. Przewiduje licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia in vitro, a także dostosowanie polskiego prawa w dziedzinie genetyki do wymogów UE. Drugi z projektów jest autorstwa Joanny Senyszyn. Według niego, in vitro byłoby finansowane przez NFZ do trzeciej próby. Poza tym fundusz miałby zwracać koszty wstępnego leczenia farmakologicznego.

Kluby nie przewidują dyscypliny w czasie głosowań nad projektami regulującymi kwestię zapłodnienia in vitro.

W środę Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wezwało do modlitwy o uchwalenie w sprawie in vitro ustawy zgodnej z Dekalogiem. Hierarchowie apelują do wszystkich wierzących w Polsce „o gorliwą modlitwę, aby parlamentarzyści i politycy w sprawach dotyczących moralności podejmowali uchwały zgodne z sumieniem uformowanym w świetle Dekalogu”.

Biskupi proszą, aby w czasie Mszy Świętych i nabożeństw różańcowych wierni modlili się „o łaskę Ducha Świętego dla sumień wszystkich parlamentarzystów i o odwagę dla nich”. „Niech Duch Święty – Światło sumień – uwrażliwi parlamentarzystów na wartość każdego poczętego życia, także tego, które w procedurze in vitro jest niszczone i selekcjonowane w sposób zamierzony” – piszą biskupi.

Zaznaczają, że prace parlamentarne nad projektami ustaw bioetycznych, dotyczące m.in. zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, powinny prowadzić do przyjęcia „najlepszych, zgodnych z uniwersalnym prawem do życia rozwiązań prawnych, gwarantujących «godność osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego w darze miłości i w darze życia»”, na co wskazuje instrukcja Kongregacji Nauki Wiary „Dignitas personae”.

W skład prezydium KEP wchodzi abp Józef Michalik, przewodniczący, abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący i bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama