W dniach 4-7 listopada spotkają się w Sofii biskupi 13 europejskich Kościołów obrządków wschodnich sui iuris. Wydarzenie to wpisuje się w uroczystości 150 rocznicy unii Kościoła bizantyńsko-słowiańskiego z Kościołem katolickim. Spotkanie organizuje Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE).
Temat obrad brzmi: „Kryteria eklezjologiczne Kościołów wschodnich dziś”. Będzie on analizowany w świetle II Soboru Watykańskiego oraz dialogu między Kościołem katolickim a prawosławiem. Poruszona będzie także kwestia struktur duszpasterskich dla migrantów katolickich z Kościołów wschodnich. Obrady odbywać się będą przy drzwiach zamkniętych. Na jego zakończenie opublikowany zostanie oficjalny komunikat.
Jak oświadczył ordynariusz Sofii obrządku bizantyńskiego a zarazem przewodniczący episkopatu Bułgarii, bp Christo Projkov spotkanie to ma nade wszystko pogłębić komunię biskupów i poszerzyć w Europie świadomość bogactwa różnych tradycji wschodnich europejskiego katolicyzmu. Przypomniał, że w jego ojczyźnie obchodzona jest w tym roku 150 rocznica istnienia Kościoła katolickiego obrządku bizantyńsko-słowiańskiego. Z tej okazji zostanie zorganizowane sympozjum o historii Kościoła katolickiego w Bułgarii. Przewidziano także uroczystości liturgiczne i spotkanie z wiernymi: 5 listopada w Płowdiw, 6 listopada w kościele pw. bł. Jana XXIII w Sofii, gdzie bp Projkov powie też o dziejach i aktualnej sytuacji Kościoła obrządku bizantyńsko-słowiańskiego w Bułgarii oraz 7 listopada w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sofii.
Na spotkanie w Sofii zaproszono następujące Kościoły: Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-włoskiego (diecezje Lungro i Piana degli Albanesi); Albański Kościół Greckokatolicki; Kościół Greckokatolicki Białorusi; Bułgarski Kościół Greckokatolicki; Archidiecezja Cypru obrządku maronickiego; Chorwacki Kościół Greckokatolicki (diecezja Križevci); Grecki Kościół Greckokatolicki (z Grecji i Turcji); Kościół Greckokatolicki Serbii i Czarnogóry; Kościół Greckokatolicki Macedonii; Rumuński Kościół Greckokatolicki; Eparchia obrządku bizantyńsko-rusińskiego z Mukaczewa (Ukraina); Rosyjski Kościół Greckokatolicki; Słowacki Kościół Greckokatolicki; Ukraiński Kościół Greckokatolicki; Węgierski Kościół Greckokatolicki.
Na terenach, zamieszkanych przez Bułgarów Unia z Rzymem była inicjatywą prawosławnych z dwóch ośrodków – Konstantynopola i Macedonii (miasta Kukusz). Inspiratorem był pisarz i publicysta Dragan Cankow. Unia została zawarta w 1860. Rok później papież Pius IX konsekrował archimandrytę Josifa Sokolskiego na biskupa dla Bułgarów – unitów. Został on uznany przez rząd turecki. Z faktem tym nie pogodziła się Rosja, która nie zamierzała tracić wpływów na prawosławną ludność bułgarską. Bp Josif Sokolski został porwany w Konstantynopolu przez agentów rosyjskich i uwięziony. Zmarł w Rosji w 1879 r.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.