Nawożenie roślin ogrodowych

Nawożenie to jeden z podstawowych i najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych w ogrodzie. Regularnie i prawidłowo przeprowadzane, jest podstawą zdrowego rozwoju, kwitnienia i plonowania roślin ogrodowych.

Rodzaje nawozów ogrodniczych sprawdź tutaj.

Dlaczego nawozimy rośliny ogrodowe?

Rośliny w ogrodzie, podobnie jak wszystkie inne organizmy żywe, żeby żyć potrzebują pożywienia. Procesy wytwarzania pędów, korzeni, czy kwiatów wyczerpują z ziemi ważne składniki odżywcze tj. azot, fosfor czy potas, których niedobór szybko odbije się na wyglądzie i zdrowotności roślin. Jeśli nie będziemy uzupełniać składników pokarmowych w glebie to szybko stanie się wyjałowiona.

Czego potrzebują rośliny?

Rośliny uprawiane w ogrodzie potrzebują do prawidłowego rozwoju składników pokarmowych, które możemy podzielić na trzy główne grupy:

  • Podstawowe, czyli azot, fosfor i potas. Są one roślinom niezbędne do życia, a ich niedobór ma fatalne skutki. Azot warunkuje wzrost oraz wybarwienie liści. Fosfor poprawia odporność roślin na warunki pogodowe i choroby oraz wpływa na rozwój systemu korzeniowego i krzewienie. Z kolei potas reguluje ich gospodarkę wodną i warunkuje kwitnienie i owocowanie.

  • Drugorzędne, należą do nich magnez, wapń, siarka.

  • Mikroelementy, czyli żelazo, molbiden, miedź, mangan, cynk i bor. Rośliny potrzebują ich do rozwoju, ale w niewielkich ilościach, więc zazwyczaj ich ilość w glebie jest wystarczająca i nie wymagają uzupełniania. Wyjątkiem mogą być gleby bardzo ubogie oraz piaszczyste.

Pamiętajmy, że zanim rozpoczniemy nawożenie warto przeprowadzić analizę gleby. Pozwoli to ustalić jakie składniki są obecne w glebie w wystarczającej ilości, a jakich brakuje i dzięki temu unikniemy przedawkowania nawozów.

Objawy niedoboru

Niedobór określonych składników pokarmowych dosyć szybko odbija się na wyglądzie roślin. Po czym możemy to poznać?

Niedobór azotu skutkuje zahamowanym wzrostem u roślin oraz jasnozielonym lub żółtozielonym kolorem liści. Objawy niedoboru pojawiają się najpierw na najstarszych liściach.

Niedobór fosforu również objawia się zahamowaniem wzrostu. Dodatkowo barwa roślin zmienia się na ciemnozieloną, a liście na brzegach robią się fioletowo – czerwone. W przypadku róż, starsze liście stają się szaro – zielone.

Niedobór potasu skutkuje osłabionym kwitnieniem, pąki są małe, a pędy krótkie. Liście żółkną i brązowieją, a brzegi blaszki liściowej zamierają. Na środku liścia mogą pojawić się duże, nieregularne plamy.

Kiedy stosujemy nawozy?

Ogólna zasada jest taka, że nie istnieje jedna konkretna reguła dotycząca nawożenia roślin ogrodowych, ponieważ każdy gatunek rządzi się swoimi prawami. Pierwsze nawożenie warto przeprowadzić jeszcze przed posadzeniem roślin, żeby zapewnić im dobry start. Potem dobrą porą na zastosowanie nawozów jest rozpoczęcie okresu wegetacyjnego u roślin, zawsze przed kwitnieniem. Od sierpnia zaprzestajemy nawożenia bylin (oprócz peonii i kwiatów cebulowych kwitnących wiosną). Od sierpnia należy również przestawić się tylko na nawozy jesienne, które zawierają niewiele azotu, a więcej fosforu i potasu. Ilość dostarczanych nawozów zależy od konkretnego gatunku. Duże rośliny będą miały większe potrzeby niż te małe. Rośliny jednoroczne potrzebują mniejszej ilości nawozów, ponieważ nie muszą magazynować substancji w korzeniach i organach podziemnych.

Rodzaje nawozów

Do nawożenia roślin ogrodowych możemy stosować nawozy organiczne tj. obornik, kompost czy nawozy zielone. Warto z nich korzystać, szczególnie do nawożenia przedsiewnego, ponieważ wzbogacają glebę w materię organiczną, która wpływa na jej użyźnienie i poprawę struktury.

Nawozy mineralne dzielimy na jednoskładnikowe np. azotowe, czy potasowe, oraz wieloskładnikowe, które zawierają połączenie głównych składników, w różnych proporcjach. Można je podzielić również ze względu na szybkość działania, jest to związane z ich rozpuszczalnością. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem są preparaty wolno działające o przedłużonym działaniu, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe. Nawozy mineralne dostępne są w formie stałej, najczęściej w postaci proszku i granulek lub płynnej, do stosowania jako roztwory rozcieńczone z wodą. Nawozy stałe mieszamy z wierzchnią warstwą gleby i nie stosujemy kiedy gleby jest sucha. Nie wolno sypać ich na pędy czy liście.

W przypadku zaobserwowania silnych niedoborów lub zaatakowania roślin przez szkodniki i choroby, możemy zastosować nawożenie dolistne. Przynosi ono szybkie rezultaty i zazwyczaj sprawdza się kiedy tradycyjne nawożenie „pod korzeń” nie przynosi efektów.

Więcej produktów ogrodniczych kupisz w dobrym internetowym sklepie ogrodniczym jakim jest Świat Kwiatów.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »