16 specjalnie wyselekcjonowanych gospodarstw agroturystycznych znalazło się na nowym szlaku w województwie małopolskim "Małopolska Wieś dla Dzieci".
Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Elżbieta Kantor poinformowała, że właściciele wszystkich obiektów agroturystycznych, które znalazły się na szlaku, przygotowali specjalne atrakcje umożliwiające przyjęcie dzieci w różnym wieku.
Każdy obiekt posiada bezpieczny ogrodzony teren z placem zabaw, a część gospodarstw ma także dodatkowe atrakcje, jak park linowy czy basen. Właściciele gospodarstw hodują zwierzęta gospodarskie i domowe oraz prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem produktów z ekologicznych upraw.
Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie zajęcia dla dzieci prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne.
Z oferty gospodarstw agroturystycznych mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje.
Gospodarstwa zlokalizowane są: na Podhalu (Harklowa, Kluszkowce, Orawka), w okolicach Krakowa (Prądnik Korzkiewski, Wielka Wieś, Jurczyce), w Beskidzie Wyspowym (Żegocina, Iwkowa, Zakliczyn, Przyszowa, Owieczka, Świdnik), w Beskidzie Niskim (Łużna) oraz w Beskidzie Sądeckim (Barcice Dolne, Rytro, Tylicz).
"Małopolska Wieś dla Dzieci" przygotowana została przez Sądecką Organizację Turystyczną, a sfinansowana z budżetu województwa w ramach konkursu "Małopolska Gościnna".
Jak podkreśla Elżbieta Kantor, "Małopolska Wieś dla Dzieci" to już druga agroturystyczna oferta regionu, po cieszącym się wielką popularnością szlaku "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami".
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.