W drugą niedzielę listopada Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w tym roku pod hasłem "Podaruj nadzieję" . Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej.
"Obok ofiar materialnych możemy także wesprzeć Kościół w tamtym kraju poprze modlitwę czy post. To jest w zasięgu każdego bez względu na wiek, zdrowie czy stan posiadania" - powiedział PAP dyrektor polskiej sekcji Papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
Wyjaśnił, że co roku wybierany jest inny kraj, w którym Kościół, zdaniem Konferencji Episkopatu Polski - przeżywa największe trudności. "Mieliśmy akcje dedykowane Pakistanowi, Syrii, Irakowi czy Nigerii. W tym roku zdecydowaliśmy się wesprzeć Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie posługuje 30 misjonarzy z Polski, a dwóch biskupów to duchowni z naszej Ojczyzny" - powiedział ks. Cisło.
"Przeważnie wybierane są państwa, w których chrześcijanie są mniejszością lub doświadczają prześladowania ze strony skrajnych ugrupowań islamskich" - dodał.
Dyrektor polskiej sekcji PKWP powiedział, że dramatem Republiki Środkowoafrykańskiej są jej bogactwa naturalne - złoża diamentu, uranu czy kobaltu, o które różne siły polityczne na świecie zabiegają doprowadzać do destabilizacji państwa. "Wyrazem tego są trwające od 2012 roku rebelie. Obecnie teren nimi ogarnięty - to ponad 80 proc. obszaru kraju. Ludzie są napadani, przepędzani, dochodzi do przemocy" - powiedział ks. prof. Cisło.
Zwrócił uwagę, że na 5 mln obywateli Republiki Środkowoafrykańskiej jest obecnie 600 tys. uchodźców wewnętrznych i ponad 500 tys. uchodźców przebywających w obozach przejściowych w krajach ościennych. "W konsekwencji wśród młodzieży w wieku 13-24 lata poziom analfabetyzmu sięga 70 proc." - poinformował duchowny.
Wyjaśnił, że takie osoby stają się łatwym łupem bojówek, które na siłę wcielają później dzieci i młodzież do ugrupowań zbrojnych robiąc z nich często terrorystów. "To pokazuje, jak ważna jest edukacja, która pomaga młodym być bardziej świadomymi ludźmi oraz poprawić swój byt" - powiedział dyrektor polskiej sekcji PKWP.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie Republika Środkowej Afryki - film dokumentalny | XII Dzień Solidarności z Kościołem PrześladowanymDecyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. Organizatorem tego dnia jest Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).
Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydało też "Wierzę. Mały Katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".
Wspierać można wysyłając SMS o treści RATUJE, pod numer 72405. Koszt to 2 zł plus VAT (2,46 zł. brutto) lub wpłacając na konta: ING Bank Śląski o/ Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 bądź PKO BP o/ Warszawa 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.