Reklama

W Pakistanie bieda idzie w parze z przemocą

„Kiedy kraj jest politycznie i ekonomicznie niestabilny, zwiększa się zasięg przemocy, a najbardziej narażone na wykorzystywanie są osoby biedne” – powiedział rozgłośni papieskiej Paul Bhatti, przewodniczący stowarzyszenia „Sojusz na rzecz Mniejszości” w Pakistanie. Dzisiaj obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka”.

Reklama

W kraju ciągle panuje silne napięcie związane z wymuszonymi „nawróceniami” na islam. Cierpią szczególnie dziewczynki nie-muzułmanki, które są porywane, przetrzymywane, zmuszane do konwersji, bite i gwałcone. W zeszłym tygodniu została uwolniona Farah Shaheen, dwunastoletnia dziewczynka, porwana 5 miesięcy temu i zmuszona do poślubienia wyznawcy Mahometa. Według raportu policji, udostępnionego przez UCA News, dziewczynkę znaleziono zamkniętą z poważnymi urazami kostek oraz ze wstrząsem psychicznym, który spowodował, że nie była w stanie opowiedzieć, co przeżyła w ciągu ostatnich miesięcy.

Według organizacji pozarządowej Centre for Social Justice, w okresie od 2013 do listopada 2020 r., media nagłośniły 162 przymusowe konwersje, a w 2019 r. odnotowano największą liczbę przypadków (49). Ponad 46 proc. ofiar to nieletni, a prawie 33% to osoby w wieku od 11 do 15 lat. Ponad 54 proc. ofiar należało do społeczności hinduskiej, a 44 proc. do chrześcijańskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest nazywany przez mniejszości religijne Pakistanu „czarnym dniem”. Problem dyskryminacji jest poważny i nasila się szczególnie w czasie pandemii.Obostrzenia powodują wyraźny wzrost ubóstwa w kraju, a najbiedniejszym najtrudniej bronić się przed przemocą. Dla Paula Bhattiego, przewodniczącego „Sojuszu na rzecz Mniejszości” i byłego ministra ds. Mniejszości i Harmonii Narodowej w Pakistanie, inicjatywa Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka jest przesłaniem nie tylko dla Pakistanu, ale także dla całej społeczności międzynarodowej i wszystkich tych, którzy wspierają Prawa Człowieka, zwłaszcza w krajach, gdzie są one łamane.

„Kiedy kraj jest politycznie i ekonomicznie niestabilny takie przypadki wykorzystywania zdarzają się zdecydowanie częściej. Oczywiste jest, że osoby biedne są najbardziej narażone na przemoc – powiedział Bhatti. – Ostatnio odbyły się liczne demonstracje przeciwko obecnemu rządowi, a nawet przeciwko wojsku, co nigdy w historii Pakistanu nie miało miejsca, ponieważ armia jest tutaj bardzo zorganizowaną instytucją i w jakiś sposób utrzymywała porządek w kraju. To pokazuje, że w Pakistanie panuje wielka niestabilność.“

Bhatti zauważył także, że rozprzestrzenianie się Covid-19 wpływa również na zjawisko dyskryminacji. Większość osób wykonujących „najbardziej pokorne” prace w sektorze zdrowia należy do mniejszości religijnych. Pracownicy ci nie zawsze mają zapewnione środki ochrony, co czyni ich bardziej podatnymi na działanie wirusa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama