W Pałacu Radziwiłłów w Wilnie otwarto w środę wystawę, która jest ostatnim akcentem obchodów na Litwie 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Centralne miejsce zajmuje na niej obraz Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego "Bitwa pod Grunwaldem".
Wystawa "Wydarzenia Wielkiej Bitwy... Odsłony Grunwaldu", prezentowana w siedmiu salach pałacu, zgromadziła ok. 300 eksponatów z muzeów Litwy, Polski i Ukrainy, związanych z bitwą pod Grunwaldem.
Są wśród nich obrazy prezentujące bitwę, króla Władysława Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda, a także XIX-wieczna marmurowa rzeźba "Jagiełło i Jadwiga", kopia sarkofagu Jagiełły na Wawelu oraz chorągwie krzyżackie - trofea bitwy grunwaldzkiej.
W jednej z największych sal Pałacu Radziwiłłów jest prezentowany obraz Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego "Bitwa pod Grunwaldem" o wymiarach 10 na 5 metrów, namalowany w 1910 roku dla uczczenia 500. rocznicy bitwy, będący własnością Lwowskiego Muzeum Historii.
Dzieło polskich malarzy jest największym obrazem wystawianym kiedykolwiek na Litwie. Organizatorzy przewidują, że wystawa spotka się z wielkim zainteresowaniem społeczeństwa litewskiego. Uczniowie i studenci będą mogli ją obejrzeć podczas specjalnych dni otwartych.
Wystawa "Wydarzenia Wielkiej Bitwy... Odsłony Grunwaldu" czynna będzie w Wilnie do końca stycznia przyszłego roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.