Na polecenie sądu kancelaria prezydenta Bułgarii Georgi Pyrwanowa opublikowała w sobotę stenogram jego rozmowy z ówczesnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze stycznia 2008 r. W jednym z fragmentów Putin mówi o "obstrukcji" Polski w sprawie Nord Stream.
Nawiązując do konkurencji w Europie o trasy gazociągów i ropociągów, Putin oświadczył: "To jest prawdziwa wojna. Wiecie, jaką obstrukcję zorganizowali nam nasi polscy bracia. Tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy z drugiej rury przez ich terytorium. Oni już mają jeden rurociąg, chcieli mieć drugi, a kiedy my, dążąc do dywersyfikacji, postanowiliśmy, że druga rura przejdzie pod dnem Morza Bałtyckiego, zorganizowali nam światowy skandal. Doszło do destrukcji dwustronnych stosunków".
Do opublikowania stenogramu rozmów z Putinem z jego poprzedniej wizyty w Bułgarii zobowiązał kancelarię Pyrwanowa Sofijski Sąd Administracyjny na wniosek dziennikarza prowincjonalnego tygodnika "Desant", który w marcu zwrócił się o zgodę na wgląd do stenogramu. Gdy nie otrzymał odpowiedzi, złożył do sądu skargę na milczącą odmowę ze strony kancelarii prezydenckiej.
Orzeczenie sądu ogłoszono w piątek wieczorem. Nakazał on upublicznienie dokumentu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Stenogram nie zawiera nieznanych faktów. Podczas rozmów, które odbyły się 18 stycznia 2008 r., Bułgaria i Rosja wstępnie porozumiały się co do realizacji trzech dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem: gazociągu pod Morzem Czarnym South Stream, ropociągu Burgas-Aleksandrupolis omijającego cieśninę Bosfor oraz budowy drugiej elektrowni atomowej przez rosyjski Atomstrojeksport.
Po tych rozmowach Pyrwanow komentował, że Bułgaria wywalczyła "wielkiego szlema w energetyce".
Stenogram ukazał się na internetowej stronie prezydenta na kilka godzin przed pierwszą od 2008 r. wizytą Władimira Putina w Sofii, tym razem w charakterze premiera. Jej celem jest przyspieszenie projektów, o których była mowa prawie trzy lata temu. Zostały one zamrożone po powołaniu w Bułgarii centroprawicowego rządu Bojko Borysowa w lipcu 2009 r.
Stenogram został opublikowany, choć kancelaria prezydenta mogła się odwołać od decyzji sofijskiego sądu do wyższej instancji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.