NATO i Rosja są gotowe do zawarcia szeregu porozumień, które mają zwiększyć współpracę w Afganistanie, gdzie trwa wojna - powiedzieli w poniedziałek szef NATO i przedstawiciel władz USA.
Chodzi m.in. o rozszerzenie obecnych ustaleń, które umożliwiają NATO przesyłanie tzw. nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego z Europy do Afganistanu przez terytorium Rosji - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen.
"Na szczycie (...) spodziewam się decyzji o rozszerzeniu obecnych ustaleń w sprawie tranzytu, tak aby był możliwy także tranzyt w drugą stronę. Omawiamy też, jaki rodzaj nieśmiercionośnego cargo będzie można transportować" - oświadczył Rasmussen.
Sojusz używa już dla swych dostaw dróg przez Rosję i państwa Azji Środkowej jako alternatywy dla narażonej na zamachy drogi przez Pakistan, lecz obecne ustalenia zezwalają jedynie na transport w jedną stronę takich towarów, jak żywność i paliwo.
Porozumienie o tranzycie świadczy, jak pisze agencja Associated Press, o poprawie stosunków między wrogami z czasów zimnej wojny. Agencja przypomina, że USA i NATO mają w Afganistanie ok. 150 000 żołnierzy, a Rosja, która obawia się ekspansji ekstremizmu islamskiego na swych krańcach południowych i która odmówiła wysłania swych wojsk do Afganistanu, zaoferowała Sojuszowi Północnoatlantyckiemu pomoc w jego wysiłku wojennym.
Oczekuje się, że NATO i Rosja zawrą kilka nowych porozumień w czasie szczytu, na którym będą obecni prezydent USA Barack Obama i Rosji Dmitrij Miedwiediew - powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel władz amerykańskich.
Wg niego obie strony utworzą nowe centrum antynarkotykowe w Rosji, by szkolić w nim agentów do walki z narkotykami z Afganistanu i innych państw środkowoazjatyckich. Rosja ustawicznie wyraża zaniepokojenie przemytem narkotyków z Afganistanu, który zwiększa się od roku 2001, gdy w kraju tym rozpoczęła się kierowana przez USA inwazja.
Przywódcy 28 państw NATO spotkają się w stolicy Portugalii, Lizbonie, w piątek i sobotę na dorocznym szczycie. Na szczyt został zaproszony prezydent Miedwiediew.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...