Największy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata został poświęcony w niedzielę w Świebodzinie. W uroczystości wzięło udział kilkanaście tysięcy pielgrzymów.
Poświęcenie świebodzińskiej figury odbyło w dniu, w którym w Kościele obchodzone jest święto Chrystusa Króla Wszechświata.
"To jest dla nas wielka radość, że Chrystus w końcu króluje nad Polską" - powiedział PAP jeden z wiernych, który przyjechał na uroczystość poświęcenia z Kielc.
Wiele osób zgromadzonych na placu przy pomniku przyniosło ze sobą wizerunki Jezusa Chrystusa i transparenty z różnymi prośbami skierowanymi do Niego, np. "Jezu Królu Polski - Przyjdź i Uratuj naszą ojczyznę".
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od koronki do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium pod takim wezwaniem, którą poprowadził ks. prałat Sylwester Zawadzki. Był on pomysłodawcą budowy pomnika.
Z sanktuarium uroczysta procesja przeszła pod pomnik, by uczestniczyć we mszy świętej pod przewodnictwem kardynała Henryka Gulbinowicza. Homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Mówił w niej m.in., że pomnik Chrystusa, to "znak nadziei dla wszystkich, którzy go potrzebują".
Na uroczystości poświęcenia figury pojawiło się wielu przedstawicieli polskich i zagranicznych mediów.
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy 33 m wysokości (33 lata życia Pana Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m; razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton.
Na świecie istnieją jeszcze dwie ogromne figury przedstawiające Jezusa Chrystusa. Najsłynniejszą z nich jest statua Chrystusa na górze Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii - jej wys. to 30 m, wys. cokołu 7 m, a rozpiętość ramion 23 m. W środkowej Boliwii w mieście Cochabamba także jest pomnik Jezusa. Na 6-metrowym cokole znajduje się statua o wysokości 34,2 m.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.