Od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał, że Polsce wykonano dotąd 3,6 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego 2 mln 338 tys. pierwszą dawką i 1 mln 281 tys. dawką drugą.
"Od początku realizacji naszego programu, odkąd pojawiły się precyzyjne informacje od producentów szczepionek deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepimy co najmniej 3 mln osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel na pewno zostanie zrealizowany" - przekazał Dworczyk.
Plany zakładają, jak podał, że na koniec pierwszego kwartału pierwsza dawką zaszczepionych będzie ok. 3,5 mln osób. "Udało nam się blisko 20 proc. ten cel przekroczyć" - dodał.
Szef KPRM poinformował, że w porozumieniu z Radą Medyczną w oparciu o aktualny stan wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane szczepionki.
"Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody, uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek" - powiedział Dworczyk.
Poinformował, że od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach.
Podczas konferencji prasowej Dworczyk poinformował, że osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i są w systemie, jest w Polsce ponad 1 mln.
"Te osoby będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką" - powiedział Dworczyk. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i nad szczepionkami.
Dworczyk przekazał, że do najbliższej niedzieli, 7 marca, rząd planuje zakończyć szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - zarówno szkół podstawowych i średnich jak i wykładowców akademickich. Ostatecznie do 14 marca - jak dodał - proces szczepień tej grupy ma zostać zakończony.
Szef kancelarii premiera zapowiedział ponadto, że w najbliższy poniedziałek, 8 marca, rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero. "Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Te osoby będą zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca" - podkreślił Dworczyk.
Zapowiedział, że 10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle, a 15 marca rozpoczną się szczepienia dla tej grupy osób.
"22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat, potem w kolejnych dniach zaczną być sczepione kolejne roczniki" - dodał Dworczyk.
29 marca - jak kontynuował - rozpoczną się szczepienia grupy 1C. "W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo" - podał szef KPRM.
Minister poinformował o zmianach wprowadzonych w obszarze szczepień pacjentów przewlekle chorych.
"Trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1b dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni" - mówił szef KPRM.
Jak dodał, zapisy na szczepienia dla tych osób rozpoczną się 10 marca, a sam proces szczepień rozpocznie się 15 marca.
Między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954. Od 22 marca do 24 marca potrwa rejestracja roczników 1954-1956, a potem od 25 marca zacznie się ponowna rejestracja pacjentów 70 plus.
Wskazał, że "kiedy będzie rejestracja osób mających 69 lat, w kolejnych dniach będą dochodzić kolejne roczniki".
Wyjaśnił, że w celu usprawnienia i ułatwienia zapisów seniorzy zostali podzieleni na mniejsze grupy.
"Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie ok 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii" – powiedział Dworczyk.
Przypomniał, że istnieją trzy kanały rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov.pl/szczepimysie oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.
"Namawiamy wszystkich seniorów, żeby skorzystać z internetowego formularza i zgłosić chęć zaszczepienia się za pośrednictwem strony www.pacjent.gov.pl"
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.