W trudno dostępnej Jaskini Grozy na Pustyni Judzkiej archeolodzy izraelscy odkryli fragmenty biblijnego zwoju z należącymi do Starego Testamenty księgami tzw. proroków mniejszych.
Israel finds new Dead Sea Scrolls, first such discovery in 60 years https://t.co/mYlgzdQQRR
— Haaretz.com (@haaretzcom) 16 marca 2021
Informacje tę podał dziennik "Haarec", dodając, że jest to pierwsze od ponad 60 lat znalezisko, które można zaliczyć do tzw. rękopisów z Qumran, zwanych inaczej zwojami znad Morza Martwego.
Wcześniej, w latach 1947-1956 w jedenastu jaskiniach w pobliżu miejscowości Qumran, niedaleko Morza Martwego znaleziono około 900 rękopisów, w tym 233 manuskrypty biblijne. Datuje się je na okres od III wieku p.n.e. do I wiek po Chrystusie. Są to często najwcześniejsze znane wersje wielu tekstów biblijnych, a także apokryfów, komentarzy i innych dzieł duchowych.
Nowo odkryty skarb to fragmenty zwoju zawierającego księgi tzw. proroków mniejszych, w tym Zachariasza i Nahuma. Spisano je w języku greckim. Być może jest to brakująca część zwoju z księgami proroków mniejszych odkrytego w tych okolicach w 1952 r.
W tej samej jaskini archeolodzy odkryli także prawdopodobnie najstarszy na świecie zachowany trzcinowy kosz - liczący 10,5 tys. lat - a także owinięte w koc zmumifikowane szczątki dziecka w wieku 6-12 lat. Żyło ona około 6 tys. lat temu. W porównaniu z nimi znalezione tam monety, groty strzał i włóczni, tkanina, sandały i grzebienie z czasów powstania Bar Kochby (133-135 r. po Chrystusie) wydają się prawie nowe.
Izraelscy archeolodzy metodycznie przeczesują Pustynię Judzką w poszukiwaniu skarbów podobnych do tych odnalezionych w latach 40. i 50. XX w.
Nowe znalezisko znajdowało się w tzw. Jaskini Grozy. Jej nazwa wzięła się stąd, że w latach 50. XX w. badacze znaleźli w niej szkielety 40 mężczyzn, kobiet i dzieci. Prawdopodobnie schronili się tam podczas powstania Bar Kochby. Wejście do jaskini znajduje się w skalnej ścianie, 80 metrów poniżej górnej krawędzi przepaści. Do groty można się było dostać tylko z trudem, spuszczając się na linie. Tymczasem na szczycie tego klifu znaleziono pozostałości obozowiska rzymskich legionistów. Naukowcy sugerują, że żołnierze, zamiast szturmować trudno dostępną jaskinię, po prostu poczekali, aż ukryci w niej wymrą z głodu i pragnienia.
Oto film ukazujący jaskinie na Pustyni Judzkiej i ukryte w nich skarby:
Syndicado TV Unearthed - The Caves Of Qumran
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.