Amerykański pianista i kompozytor wystąpi w poniedziałek w warszawskiej Sali Kongresowej. Podczas koncertu muzykowi będzie wręczona złota płyta za sprzedaż w Polsce jego albumu "The Imagine Project".
"The Imagine Project", najnowszy album Herbiego Hancocka, jest apelem o pokój, tolerancję i globalną odpowiedzialność, a udział w jego nagraniu wzięło 66 artystów z całego świata. Koncert promujący "The Imagine Project" odbędzie się w ramach cyklu Deutsche Bank Invites - poinformowała PAP Anna Pupin, reprezentująca organizatorów wydarzenia.
Herbie Hancock - jak sam mówi - jest twórcą jazzowym i pomaga mu to w eksperymentowaniu i eksplorowaniu nowych terenów. Dlatego w swoim najnowszym projekcie sięgnął po znane niemal wszystkim, kultowe utwory, jak "Imagine" Johna Lennona czy "Don't Give up" Petera Gabriela i je przearanżował. Do współpracy zaprosił również twórców z różnych kręgów artystycznych i geograficznych. Obok P!nk, Seala czy Chaki Khan na płycie pojawiają się m.in: India.Arie, Jeff Beck, Anoushka Shankar, Marcus Miller, Wayne Shorter.
Hancock twierdzi, że świat nie przetrwa, jeżeli ludzie nie zbliżą się do siebie. Ma nadzieję pomóc temu procesowi swoim "The Imagine Project", który pokonuje bariery nie tyko geograficzne, ale i kulturowe. "Zanim zdecyduję się nagrać płytę, myślę o celu" - mówi 70-letni Hancock, 12-krotny laureat Grammy Award. "Kryzys ekonomiczny uzmysłowił mi, że przeciętny Amerykanin ma poczucie globalizacji. Nadszedł czas, aby ludzie stworzyli świat, w którym chcą mieszkać, a droga prowadząca do pokoju pojawi się dzięki globalnej współpracy" - uważa.
Jego trasa koncertowa ma też charakter podróży zaangażowanej w zbieranie pieniędzy dla grup zajmujących się redukowaniem emisji gazów powodujących efekt cieplarniany. "Sama płyta jest biodegradowalna" - mówi Hancock. - "Powinno się być tym, w co się wierzy".
Hancock ponad rok spędził na nagraniach w sześciu krajach, używając siedmiu języków i angażując 66 twórców jedenastu narodowości. Zwrócił się do producenta i basisty Larry'ego Kleina, z prośbą o pomoc w wyborze artystów oraz w przygotowaniu "The Imagine Project", swojego pierwszego albumu wydanego w Hancock Records. Obaj współracowali również w 2007 r. przy "River: The Joni Letters", który w 2008 r. otrzymał nagrodę Grammy za "Album Roku".
Nagrania zaczęto w Mumbaju, z wokalistką K.S. Chithra i instrumentalistką grającą na sitarze Anoushką Shankar do utworu "The Song Goes On". Aby nagrać w tytułowej piosence Jeffa Becka, Hancock poleciał do Londynu, a - by dograć zespół Konono No. 1, pochodzący z Kongo oraz malijskiego wokalistę Oumou Sangare - musiał się udać do Paryża.
Steve Jones w recenzji płyty dla "USA Today" napisał: "Herbie Hancock jest jednym z nielicznych artystów na naszej planecie, który ma wystarczającą pozycję artystyczną i wizję, by zrealizować coś naprawdę ambitnego".
Europejska trasa promująca "The Imagine Project" rozpoczęła się 23 października w Cork, w Irlandii, a zakończy 15 grudnia w Barcelonie. W Polsce Herbie Hancock wystąpi dwukrotnie, 28 listopada we Wrocławiu oraz 29 listopada w Warszawie.
Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie "Sztuka Teatr", twórca jednego z najważniejszych w Polsce festiwali jazzowych - Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.