Chrześcijanie protestują

Chrześcijanie w Wielkiej Brytanii ustanowili środę dniem protestu przeciwko dyskryminacji i spychaniu ich na margines życia społecznego. Na znak dumy ze swej wiary noszą specjalne logo. Akcję wsparł były zwierzchnik duchowy anglikanów Lord Carey.

Uczestnicy akcji okazują przywiązanie do wiary pod hasłem "Not Ashamed" (Nie wstydzę się). "Not Ashamed" to słowa Benedykta XVI wypowiedziane w czasie wrześniowej pielgrzymki do Szkocji i Anglii. Papież zaapelował wtedy o dawanie świadectwa wiary w życiu publicznym.

Akcję "Not Ashamed" zainaugurowały przed parlamentem osoby, które z racji swoich przekonań religijnych były dyskryminowane przez pracodawców.

Organizator akcji, grupa "Christian Concern for our Nation" chce, by chrześcijanie bez względu, do którego Kościoła należą, nosili w środę i przez cały adwent logo z napisem "Not Ashamed".

Akcję wsparł m. in. były duchowy zwierzchnik anglikanów Lord Carey, który przygotował z tej okazji specjalną ulotkę. Wyjaśnia w niej, że "Chrystus jest dobrą nowiną dla wszystkich". Ulotka zostanie włożona do skrzynek pocztowych wszystkich gospodarstw domowych w całym kraju, łącznie z Downing Street (siedziba premiera) i Pałacem Buckingham (siedziba królowej Elżbiety II).

"Wrogość wobec religii wywodzi się z kombinacji podyktowanej zbożnymi życzeniami idei politycznej poprawności, polityki wielokulturowości i jawnej opozycji wobec chrześcijaństwa" - powiedział Lord Carey, inaugurując akcję "Not Ashamed".

"Jestem dumny z naszej tradycji tolerancji i tego, że w różnych historycznych okresach udzielaliśmy schronienia obcokrajowcom. Jednak wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wsparciem tej postawy jest wiara chrześcijańska, która wzbogaciła nasz kraj na wiele sposobów. Ta bogata tradycja wiary jest atakowana z różnych stron" - napisał Lord Carey w ulotce.

W Wielkiej Brytanii Kościoły anglikański i katolicki czują się zagrożone przez ustawodawstwo o równości, które stawia je przed trudnymi wyborami moralnymi, np. jeśli chodzi o udział kobiet w posłudze duszpasterskiej, dopuszczalność adopcji dziecka przez pary homoseksualne itd. Za rządów Partii Pracy dyskryminację na tle orientacji seksualnej zrównano z innymi formami dyskryminacji: ze względu na płeć, inwalidztwo, pochodzenie rasowe i wiarę.

W ostatnich miesiącach prasa pisała m. in. o przypadkach dyskryminowania pielęgniarki Shirley Chaplin, która straciła pracę w szpitalu w Exeter za to, że nie chciała zdjąć noszonego od lat krzyżyka. Szpital uznał, że krzyżyk jest sprzeczny z zasadami bhp.

Inna głośna sprawa dotyczyła Gary'ego McFarlane'a, pracownika organizacji charytatywnej Relate, pomagającej osobom mającym trudności w stosunkach międzyludzkich, zwłaszcza małżeńskich. McFarlane odmówił poradnictwa seksualnego parze jednej płci.

Na szkoły katolickie wywierana jest presja, by przyjmowały niekatolików, a media, zwłaszcza BBC, oskarżane są o traktowanie religii jako prywatnej sfery życia lub jednej z wielu opinii. Na czele sekcji programów religijnych BBC stoi muzułmanin.

Niektórzy pracodawcy odmawiają udzielenia pracownikowi dnia wolnego mimo ważnych religijnych świąt. Szkoły coraz rzadziej wystawiają inscenizację szopki, a kartki świąteczne zamiast tradycyjnego napisu "Merry Christmas" (Szczęśliwego Bożego Narodzenia) zawierają napis "Season Greetings" (Życzenia świąteczne).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »