Ponad dwa tysiące rodziców posyłających dzieci do portugalskich szkół katolickich manifestowało 5 grudnia wieczorem w ich obronie. Demonstracja odbyła się w Vagos. Do rodziców uczniów czterech szkół katolickich działających na terenie tamtejszej diecezji Aveiro dołączyły dziesiątki przedstawicieli zrzeszeń rodzicielskich oraz dyrekcji prywatnych i społecznych placówek oświatowych z całej Portugalii.
Portugalskie szkoły prywatne i społeczne są zagrożone z powodu rządowego dekretu ustawodawczego, pozwalającego ministerstwu edukacji wypowiedzieć umowy z takimi placówkami. Dotychczas miały one państwowe wsparcie finansowe, zwłaszcza tam, gdzie sieć państwowych szkół publicznych była niewystarczająca. Jeżeli dekret, który rząd wydał 4 listopada, zostanie promulgowany przez prezydenta, przyszłość licznych szkół katolickich w Portugalii będzie zagrożona. A są one obecne na ubogich terenach, gdzie wychodzą naprzeciw potrzebom rodzin niezamożnych. Wprowadzenie w życie nowego prawa przeszkodzi w dostępie do oświaty 55 tys. uczniów, a 8 tys. nauczycieli może stracić pracę. Jak oblicza Portugalskie Stowarzyszenie Szkół Katolickich, dzięki prywatnym i społecznym placówkom oświatowym państwo oszczędza 55 mln euro, gdyż o tyle więcej kosztowałyby te same szkoły publiczne, gdyby je prowadziło państwo.
Podczas demonstracji w portugalskim mieście przemawiał przewodniczący wspomnianego stowarzyszenia, o. Querubim da Silva. Podkreślił on, że wszyscy, zarówno bogaci, jak i biedni, mają prawo do wyboru szkoły. Rządowa strategia likwidacji w Portugalii prywatnych i społecznych placówek oświatowych godzi w to prawo. Jego zdaniem ideologicznie umotywowane zajmowanie całej przestrzeni oświaty jest niedopuszczalnym totalitaryzmem edukacyjnym.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.