W Watykanie powołano fundację, która będzie zajmować się kwestią sztucznej inteligencji oraz jej etyki. Powstała ona za zgodą papieża Franciszka w odpowiedzi na prośbę, jaką przedstawił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia.
Fundacja nosi nazwę "renAIssance", która jest połączeniem słowa "renesans" i angielskiego skrótu AI (sztuczna inteligencja). Utworzono ją po tym, gdy w lutym 2020 roku w Rzymie podpisana została deklaracja na temat etycznego podejścia do sztucznej inteligencji. Jej sygnatariuszami byli między innymi szefowie wielkich koncernów technologicznych i internetowych, a także abp Paglia.
Zadaniem fundacji będzie rozpowszechnianie tego dokumentu na świecie.
"Uważamy, że w obliczu inwazji tego wymiaru w życie wszystkich konieczne jest potwierdzenie perspektyw etycznych, edukacyjnych i wspólnych ram prawnych dla sztucznej inteligencji" - oświadczył arcybiskup Paglia, cytowany przez Ansę.
Jak dodał, "także algorytmy muszą mieć wymiar moralny".
"Nie można dopuścić do tego, by dyktatura nowych technologii i tych, którzy je posiadają robiła to, co chce" - oświadczył watykański hierarcha.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.