Od piątku działalność - w reżimie sanitarnym - mogą wznowić kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe; domy i ośrodki kultury - w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych. Konieczne jest zachowanie m.in. 50 proc. miejsc wolnych, dystans 1,5 m między odbiorcami, zakrywanie ust i nosa.
W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że - wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną - postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.
Przekazał decyzję o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni - 21 maja.
Kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić od piątku działalność w pomieszczeniach.
Możliwe jest to pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni), zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami - w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni.
Utrzymany został również nakaz zakrywania ust i nosa. Konieczne jest także zapewnienie, aby widzowie albo słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.
Domy i ośrodki kultury oraz świetlice mogą również wznowić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach - pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Możliwa jest także działalność parków rozrywki na świeżym powietrzu z zachowaniem 50 proc. obłożenia.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.