Od piątku działalność - w reżimie sanitarnym - mogą wznowić kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe; domy i ośrodki kultury - w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych. Konieczne jest zachowanie m.in. 50 proc. miejsc wolnych, dystans 1,5 m między odbiorcami, zakrywanie ust i nosa.
W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że - wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną - postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.
Przekazał decyzję o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni - 21 maja.
Kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić od piątku działalność w pomieszczeniach.
Możliwe jest to pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni), zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami - w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni.
Utrzymany został również nakaz zakrywania ust i nosa. Konieczne jest także zapewnienie, aby widzowie albo słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.
Domy i ośrodki kultury oraz świetlice mogą również wznowić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach - pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Możliwa jest także działalność parków rozrywki na świeżym powietrzu z zachowaniem 50 proc. obłożenia.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.