Zmarł ks. prof. Remigiusz Sobański

11 grudnia 2010 r. wieczorem zmarł wybitny polski kanonista, ksiądz infułat prof. Remigiusz Sobański. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza odbędą się w piątek, 17 grudnia o godz. 11.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach .

Ks. prof. dr hab. Remigiusz Sobański urodził się 1 sierpnia 1930 w Miasteczku Śląskim. To miasto jest z tego dumne, obdarzyło Ks. Remigiusza tytułem honorowego obywatela. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Szkoły Ogólnokształcącej Męskiej Stopnia Licealnego w Tarnowskich Górach. Mimo silnego nacisku ze strony władz szkolnych, nie dał się zapisać do Związku Młodzieży Polskiej. Egzamin dojrzałości zdał w 1949.

Po maturze w roku 1949 wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1954 otrzymał święcenia prezbiteratu. Ze względu na obchodzony wtedy Rok Maryjny, święcenia były w kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. W tym samym roku uzyskał stopień doktora teologii.

Po święceniach pracował w Miasteczku Śląskim i Przełajce, był tymczasowo administratorem w Woszczycach, a następnie wikariuszem parafiach w Szopienicach i w Zebrzydowicach. W 1957 zamieszkał na probostwie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym. Otrzymał misję kanoniczną do nauczania religii w Technikum Górniczym i Zasadniczej Szkole Górniczej w Chorzowie Batorym i w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Katowicach.

Równocześnie, od 2 września 1957, był notariuszem Sądu Biskupiego w Katowicach. Zamieszkał na probostwie w Załężu. Co niedzielę odprawiał Mszę św. w kaplicy na cmentarzu przy ul. Gliwickiej, której nadał tytuł Dobrego Łotra. Od roku 1957 był zaangażowany w Sądzie Biskupim.

Od 1968 związany był z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie. Tam uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Rada Państwa w 1974 nadała ks. Sobańskiemu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1982 profesora zwyczajnego nauk prawnych.

Był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego i przez dwie kadencje rektorem ATK. Gdy Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie została przekształcona w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Sobański został profesorem tego Uniwersytetu.

W 1988 Uniwersytet we Fryburgu w Szwajcarii zaproponował ks. Sobańskiemu objęcie katedry prawa kościelnego. Ks. Sobański odpowiedział, że ze względu na jego wiek, takie rozwiązanie nie byłoby najlepsze – miał dopiero 58 lat.

Był w stałych naukowych kontaktach z uniwersytetami w Bonn, Moguncji, Tybindze, Monachium. Od 1991 był profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji

Był członkiem: Kolegium Redakcyjnego Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych, Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Kościelnej Komisji Konkordatowej. Był też ekspertem sejmowej Komisji Konstytucyjnej i Komisji ds. Ratyfikacji Konkordatu, konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Otrzymał: Wielką Złotą Odznakę Styrii, „za szczególne zasługi dla Styrii”, austriacki Krzyż Zasługi na Polu Nauki i Sztuki I klasy. Jest doktorem honoris causa nadany przez Wydział Teologii Katolickiej Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka-Wilhelma w Bonn, kawalerem Bizantyjskiego Zakonu Grobu Świętego, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, kapelanem Jego Świątobliwości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
25°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »