Kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego zostały we wtorek skierowane do prac w dwóch sejmowych podkomisjach. Zajmą się one m.in. ustawami dotyczącymi przekształceń szpitali w spółki, refundacji leków oraz kształcenia lekarzy.
Jedna z podkomisji będzie pracowała nad czterema projektami, druga - nad jednym.
Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.
Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.
Marek Balicki (SLD) podkreślał podczas wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia, że niepokoi go przyjęty tryb prac nad pakietem. Zaznaczył, że jako pierwsza powinna być procedowana ustawa o działalności leczniczej, gdyż jej ostateczny kształt będzie wpływał na przepisy zawarte w innych projektach. Ponadto - w ocenie Balickiego - projekty tworzące pakiet są sprzeczne. Zdanie posła SLD podzielił przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).
Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc i wiceprzewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera (PO) przypominali, że sposób prac nad pakietem został ustalony w porozumieniu z sejmowymi prawnikami oraz z prezydium komisji. Szulc zaznaczył, że obawy Balickiego są niezasadne.
Komisja zdrowia nie zgodziła się na wniosek posła PiS Tomasza Latosa, który chciał wysłuchania publicznego w sprawie tzw. ustawy refundacyjnej. Wysłuchania domagał się także Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich. Jego zdaniem, jest ono konieczne, ponieważ projekt ustawy, który trafił do Sejmu, zasadniczo różni się od zgłoszonego do konsultacji społecznych.
Z kolei Małecka-Libera podkreślała, że po piątkowym wysłuchaniu publicznym dotyczącym ustawy o działalności leczniczej pozostał "niesmak" (w wysłuchaniu, które odbyło się w specjalnie wynajętej sali, zabrało głos tylko kilkunastu reprezentantów z ponad tysiąca podmiotów, które zgłosiły chęć udziału - PAP). Natomiast Szulc dodał, że niewiele ono wniosło do prac nad ustawą.
Projekt ustawy o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).
W projekcie tzw. ustawy refundacyjnej przewidziano stałą cenę leku refundowanego. Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Projekt tej ustawy wzbudza liczne kontrowersje. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę.
Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Obecnie dochodzenie odszkodowania możliwe jest tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z projektem, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej.
W nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Według resortu doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, że te egzaminy, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną.
Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Możliwy będzie dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.
W Sejmie i Senacie trwają już prace nad trzema innymi ustawami z pakietu zdrowotnego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.