Na poligonie atomowym w Korei Północnej kopany jest tunel i do marca może być przygotowana trzecia próba atomowa - poinformowały w środę południowokoreańskie media.
MSZ Korei Płd. zapewniło z kolei, że bacznie obserwuje obiekty atomowe w Korei Płn. i na razie nie ma żadnych konkretnych dowodów na to, iż trwają przygotowania do nowej próby z ładunkiem jądrowym.
Ilość ziemi wydobytej na poligonie Punggieri wskazuje, że wykopany tunel ma około 500 metrów głębokości, czyli jest w tej chwili o połowę za płytki, by przeprowadzić w nim próbę atomową - informuje dziennik "Chosun Ilbo".
"Korea Płn. całkiem intensywnie kopie ziemię, w czasie gdy jest ona zamarznięta" - miał powiedzieć gazecie przedstawiciel wywiadu Korei Płd. Według innego źródła "w tym tempie tunel osiągnie głębokość 1 km potrzebną do prób nuklearnych między marcem a majem".
Korea Płn. przyspiesza również prace w swoim głównym centrum badań atomowych w Jongbion, gdzie niedawno ujawniła nieznane do tej pory instalacje do wzbogacania uranu.
Korea Płn. przeprowadziła próby atomowe na poligonie w Punggieri w 2006 i 2009 roku.
Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło gwałtownie, kiedy w ubiegłym miesiącu Korea Płn. ostrzelała południowokoreańską wyspę w pobliżu spornej granicy na Morzu Żółtym.
Zdaniem analityków władze w Phenianie mogłyby wykorzystać swój program atomowy jako kartę przetargową w negocjacjach międzynarodowych, by uzyskać pomoc dla zrujnowanego gospodarczo kraju.
Eksperci podkreślają również, że plan północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila, by przekazać władzę swojemu synowi Kim Dzong Unowi tworzy wewnętrzną presję, by pokazać potęgę militarną i w ten sposób usankcjonować przywództwo mało znanego dotychczas następcy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.