Po miesiącach pandemicznych obostrzeń coraz więcej pielgrzymów zaczyna przybywać na Jasną Górę. Już po raz czwarty dotarło m.in. Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym. W tym roku ze szczególną intencją – 12-godzinnej modlitwy, zwłaszcza za ofiary koronawirusa. Pielgrzymce towarzyszyły słowa: „Z Maryją, opróżnijmy czyściec!”.
„Nauka Kościoła mówi o tym, że czyściec istnieje a jedyną pomocą duszom tam cierpiącym, jest nasze błaganie do Boga” - przypomina s. Anna Czajkowska z częstochowskiego Centrum Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Wspomożycielka Dusz Czyśćcowych zauważa, że pandemia ma ogromny wpływ także na sposób odchodzenia z tego świata, dlatego nasza modlitwa za zmarłych jest bardzo ważna: „Wiele z tych osób umierało w lęku, w niepogodzeniu z rzeczywistością, niektórzy po prostu stracili przytomność i odeszli. W duchu wiary chcemy ogarnąć wszystkich, modlić się za zmarłych, pomóc im w cierpieniu, w oczekiwaniu, w tęsknocie za Panem Bogiem”.
Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym powstało 38 lat temu na prośbę świeckich zainteresowanych pomocą zmarłym. Z dzienników duchowych świętych np. s. Faustyny dowiadujemy się, że w stanie oczyszczenia po śmierci znajdują się zarówno świeccy, jak i kapłani czy osoby konsekrowane. Każdy stan domaga się więc modlitwy i ofiary za zmarłych - za tych, którzy na ziemi nie do końca wydoskonalili się w miłości do Boga i bliźniego.
Członek Apostolstwa wspomaga zmarłych zwłaszcza przez ofiarę Mszy św., dobre uczynki, modlitwę, jałmużnę, odpusty. Modlitewną pamięcią członkowie wspólnoty obejmują także konających.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.