Franciszkowi zależy na promocji świeckich w różnych dziedzinach życia kościelnego i społecznego. Przykłada wielkie znaczenie do roli laikatu, starając się przezwyciężać klerykalizm i elitaryzm, które wciąż dają o sobie znać w wielu krajach świata. Wskazuje na to kard. Kevin Joseph Farrell dokonując swoistego bilansu misji kierowanej przez siebie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
Dykasteria ta powstała pięć lat temu jako pierwszy ważny owoc reformy Kurii Rzymskiej przeprowadzanej przez Franciszka. W jej skład weszły wcześniejsze watykańskie instytucje zajmujące się podobną tematyką. „W naszej dykasterii pracują przede wszystkim świeccy. Papież chce, by stali się odpowiedzialnymi protagonistami w wielu dziedzinach naszego życia” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Farrell.
„Zajmujemy się wieloma rzeczami, ponieważ 99,9 proc. Kościoła to osoby świeckie. Mamy obowiązek promocji świeckich w Kościele i wspierania ich w stawianiu czoła wszelkim wyzwaniom, jakie napotykają w swoim życiu chrześcijańskim – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Farrell. – Troszczymy się także o rodzinę i kwestie dotyczące małżeństwa, to bardzo ważny obszar naszych prac. Wiele uwagi poświęcamy przygotowaniu do małżeństwa i towarzyszeniu małżonkom szczególnie w pierwszych latach po ślubie. Kolejny ważny obszar, to życie i wszystko, co dotyczy kwestii etycznych i moralnych odnośnie do życia ludzkiego - od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Prefekt watykańskiej dykasterii zauważa, że przygotowuje ona trzy ważne ogólnoświatowe wydarzenia, które nie pozostają obojętne dla życia Kościoła i społeczeństw. Są to Światowe Dni Młodzieży, Światowe Spotkanie Rodzin, a od tego roku także ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który po raz pierwszy odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.