Koncert z udziałem pianistów Olgi Kern, Jerzego Stryjniaka i Sławomira Wilka oraz Orkiestry Kameralnej "Academia" ze Szczecina pod batutą Bohdana Boguszewskiego zainaugurował w środę Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Nowym Jorku.
Kern, rosyjska artystka, która w 2001 roku wygrała w USA Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, zagrała koncert fortepianowy e-moll op. 11; Wilk zagrał koncert fortepianowy f-moll op. 21, a Stryjniak Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.
Frekwencja w Alice Tully Hall, w Lincoln Center, nie zachwyciła. Zgromadzeni przyjęli jednak wykonawców gromkimi brawami. Szczególnie gorąco oklaskiwali Kern, którą nagrodzili owacją na stojąco. Pianistka zaprezentowała na bis poloneza As-dur op. 53 - zwanego heroicznym.
Stryjniak, który jest współzałożycielem Towarzystwa Chopinowskiego w Nowym Jorku, które organizuje festiwal, powiedział, że impreza ma charakter przekraczający wydarzenie kulturalne. "Jest to wydarzenie narodowe i z ogromną determinacją walczyliśmy o formę w jakiej ma być przedstawione" - dodał.
Pytani przez PAP słuchacze uznaniem oceniali występujących artystów.
"Był to wspaniały wieczór. Kocham Chopina i po wielu latach pobytu w Nowym Jorku jego muzyka robi nawet większe wrażenie, niż w Polsce. Pianiści byli wspaniali" - przekonywała jedna z nich.
Janusz Jaroszewicz, który mieszka w USA ponad 20 lat mówił, że bardziej niż Wilk podobał mu się grający z większą wrażliwością Stryjniak. "Najlepsza była jednak Kern" - zapewniał. Dla Esperanzy Mazon wszystko było wspaniałe. "Nie mam nawet słów, by to wyrazić. "Poruszyło to moją duszę" - zaręczała.
Poproszony o komentarz krytyk muzyczny Roman Markowicz, piszący i w nowojorskim "Przeglądzie Polskim" i w pismach w Polsce mówił, że jak na początek festiwal wygląda pozytywnie. "Byłem miło zaskoczony zaaranżowanym w ostatniej chwili występem Wilka. Kern podobała mi się natomiast bardziej niż podczas koncertu z Antonim Witem w 2004 roku, który został nagrany" - powiedział.
Festiwal, kończący się w sobotę, przebiega m.in. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.