Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk złożył w piątek w Sejmie deklarację, że na początku przyszłego roku resort przygotuje projekt zmian w przepisach, które wzmocnią pozycję Urzędu Transportu Kolejowego.
Grabarczyk odniósł się w ten sposób do sugestii przedstawionych przez zadających pytania posłów, że należy wzmocnić pozycję Urzędu, by realnie mógł sprawować nadzór na rynkiem kolejowym, podobnie jak funkcjonują regulatorzy energetyki, czy telekomunikacji.
Grabarczyk podkreślił rolę prezesa UTK w trakcie ustalania nowego rozkładu jazdy między przewoźnikami. Zdaniem ministra, bez udziału Urzędu mogłoby nie dojść do porozumienia. Minister przywołał też zapowiedzi prezesa UTK z czwartku, że Urząd rozważa wszczęcie postępowań administracyjnych wobec przewoźników za łamanie praw pasażera przy okazji wprowadzania nowego rozkładu. Postępowania te mogą doprowadzić do nałożenia na przewoźników kar w wysokości do 2 proc. ich przychodów. "To przełom, bo nigdy przez UTK takie działania nie były podejmowane" - ocenił Grabarczyk.
Wystąpienie Grabarczyka zakończyło kilkugodzinną debatę nad informacją rządu o sytuacji w spółkach Grupy PKP. Podczas debaty posłowie zgłosili wniosek o odrzucenie informacji rządu. Głosowanie nad wnioskiem przewidziano w piątek, w bloku głosowań.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.