"Jako odnowa stajemy w pokucie, prosząc Boga o to, by pokazał nam nasze grzechy i błędy tamtych dni. Tylko rany, do których dopuszcza się powietrze, mają szansę się zagoić. Musimy skończyć z retoryką uprzedzeń i zmierzyć się z prawdą o nas samych" - mówi Karol Sobczyk. W rozmowie z KAI podsumowuje I Ogólnopolskie Forum CHARIS.
Czy możesz opowiedzieć o pracy w grupach podczas Forum? O czym dyskutowano, jakie padły wnioski…
Tematem spotkań w grupach był temat jedności. Zastanawialiśmy się, co to znaczy, że odnowa charyzmatyczna ma podjąć służbę na rzecz jedności wszystkich chrześcijan, a nie tylko niektórych. Poszukiwaliśmy również odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób możemy stać się sługami tej jedności w naszym osobistym życiu i w naszych wspólnotach wiary. Przed nami duże zadanie. Po ludzku jedność wydaje się niemożliwa. Ale Pan Jezus się o nią modlił. Dlatego jedność musi być możliwa.
Co dalej? Jakie plany? Czego można się spodziewać, w czym wziąć udział?
Przed CHARIS jest dziś dużo wyzwań. Nie tylko w kontekście jedności, choć zarówno na poziomie zewnętrznym, jak i wewnętrznym, to dziś chyba najpilniejsza potrzeba. Obecnie pracujemy nad tym, w jaki sposób Krajowa Służba Komunii może być pomocą i wsparciem dla istniejących rzeczywistości odnowy charyzmatycznej. Próbujemy zidentyfikować to, co Duch Święty już uczynił w Polsce. Zastanawiamy się, w jaki sposób udrożnić współpracę i działanie już istniejących wspólnot i inicjatyw. I to właśnie tym rzeczywistościom powinniśmy się przyglądać. To tam powinniśmy poszukiwać życia wzbudzonego przed Ducha. Krajowa Służba Komunii jest jedynie ciałem służebnym względem miejsc Jego poruszenia. Jeśli będziemy posłuszni Duchowi Świętemu, wierzę że wkrótce powinniśmy zobaczyć owoce, które pojawią się w kulturze naszego posługiwania. Kulturze, w której takie wartości jak służba, honorowanie, uniżenie, współpraca i zaufanie, stają się jej integralną częścią. Modlę się o to, aby tak właśnie się stało.
***
Karol Sobczyk – lider wspólnoty Głos na Pustyni, w ramach której wraz z żoną Małgorzatą podejmuje szereg działań na rzecz jedności, wzrostu i odnowy Kościoła, w tym m. in. projekt społeczny o nazwie "Nie wszystko jedno" (www.niewszystkojedno.pl), którego celem jest ożywienie znaczenia jedności wśród wspólnot i społeczności chrześcijańskich w Polsce. Dynamiczny mówca, autor książek i publikacji, sekretarz Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2012-2017, również w ramach Sekretariatu, ściśle współpracował z abp Grzegorzem Rysiem. Od 2018 roku jest członkiem Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.
Jego służba na rzecz odnowy charyzmatycznej oraz jedności chrześcijan, zaowocowała międzynarodową współpracą z Charismatic Leaders Fellowship (Augusta, USA), a także z instytutem Centro Pro-Unione (Rzym, Włochy), gdzie wspiera wypracowywanie dialogu pomiędzy rzymskimi katolikami i chrześcijanami wolnymi (non-denominational Christians). Przedstawiciel Krajowej Służby Komunii CHARIS Polska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.