Katolicka Odnowa Charyzmatyczna u papieża Franciszka

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna działalność Charis, czyli nowy organizm zajmujący się koordynacją całej Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

Z tej okazji delegaci z całego świata spotkali się na audiencji z papieżem Franciszkiem. Misję Charis Franciszek streścił w zdaniu: „Nowa i jedyna służba komunii”.

Ojciec Święty zauważył, że to, co nowe, na początku budzi niepewność oraz poczucie zagrożenia zmianami, które może przynieść. Nowość Pana Boga jest jednak zawsze wyrazem błogosławieństwa, ponieważ wychodzi z serca miłującego. Charis powinien służyć wszystkim wspólnotom charyzmatycznym, które Duch Święty wzbudził w świecie. Jego rolą jest służba, a nie rządzenie. To znaczy, że ma zaspokajać rozmaite potrzeby oraz towarzyszyć w drodze w możliwie najlepszy sposób. Kolejnym elementem tożsamości nowego organizmu jest komunia. Chodzi o świadectwo jedności w różnorodności charyzmatów i darów. Franciszek przywołał w tym miejscu obraz Trójcy Świętej oraz rodziny, w której nikt nie jest ważniejszy od innych ani ze względu na wiek, ani ze względu na inteligencję czy z powodu posiadanych zdolności, ponieważ wszyscy są dziećmi kochanymi przez tego samego Ojca. Papież wskazał również, czego On sam oraz Kościół oczekują od Charis oraz całej Odnowy w Duchu Świętym:

...tych trzech rzeczy: chrztu w Duchu Świętym, jedności Ciała Chrystusa oraz służby ubogim - one składają się na świadectwo potrzebne do ewangelizowania świata.

Katolicka Odnowa Charyzmatyczna u papieża Franciszka   PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI "Ewangelizacja to świadectwo miłości" - przypomniał papież

„Wszyscy jesteśmy do niego wezwani poprzez nasz chrzest. Ewangelizacja nie jest prozelityzmem, ale zasadniczo świadectwem. To świadectwo miłości: «spójrzcie, jak oni się miłują». To właśnie zwracało uwagę wszystkich, którzy spotykali pierwszych chrześcijan. «Spójrzcie, jak oni się miłują». Czasami o niektórych wspólnotach można powiedzieć: «Popatrzcie, jak oni się obmawiają! To nie pochodzi od Ducha Świętego. «Popatrzcie, jak oni się miłują». Ewangelizować to znaczy kochać. Dzielić miłość Boga do każdego ludzkiego istnienia. Można tworzyć instytucje dla ewangelizacji, można opracowywać przemyślane oraz staranne programy. Ale jeśli nie ma miłości, jeśli nie ma wspólnoty, nie będzie to niczemu służyło! Popatrzcie, jak oni się miłują” – mówił Franciszek.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • seltzer
  08.06.2019 18:32
  Papież wskazał również, czego On sam oraz Kościół oczekują od Charis oraz całej Odnowy w Duchu Świętym (...): chrztu w Duchu Świętym(...). Co to jest chrzest w Duchu Świętym: jakiś nowy ryt, supersakrament obrzęd, czucie w serduszku czy coś jeszcze innego? Tego nie było w Kościele przez dwa tysiące lat, nie mówili o tym Ojcowie Kościoła ani katechizmy. Jeśli ktoś mnie zechce odesłać do rozmowy Pana Jezusa z Nikodemem, gdzie padają słowa o konieczności narodzin z wody i Ducha, to przypominam, że słowa te egzegeci zgodnie odnoszą do sakramentu chrztu świętego (por.objaśnienia do Tysiąclatki). Niestety całe mówienie o chrzcie w Duchu Świętym w innym kontekście wygląda na import z protestantyzmu.
 • Batrahe
  11.06.2019 16:00
  Seltzer, na temat chrztu w Duchu Świętym warto przeczytać tekst księdza Józefa Kudasiewicza "Chrzest w Duchu Świętym w świetle Biblii". Możesz wpisać w wyszukiwarce. Nie chcę podawać linku, żeby mi nie odrzuciło tego komentarza. Ksiądz Kudasiewicz jako przykład chrztu w Duchu Świętym podaje Pięćdziesiątnicę, w ogóle cały artykuł powinien zaradzić Twoim wątpliwościom:)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  dzień
  25°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  17°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »