Boże Narodzenie solidarności

W wielu miejscach na świecie wierzący będą obchodzić Boże Narodzenie w atmosferze przygnębienia.

W wielu miejscach na świecie wierzący będą obchodzić Boże Narodzenie w atmosferze przygnębienia spowodowanego klęskami żywiołowymi. Tak jest na przykład w Kolumbii nawiedzonej ostatnio przez tragiczne powodzie i osunięcia ziemi, które objęły znaczne połacie kraju. Do solidarności z poszkodowanymi, których liczba przekroczyła 2 mln, zachęca wiernych tamtejszy episkopat w przesłaniu na święta. Biskupi przypominają skalę zniszczeń, których skutki mogą być odczuwalne jeszcze przez najbliższą dekadę. Wskazują, że najbardziej doświadczą tego najsłabsze grupy społeczne. Dlatego właśnie potrzebny jest wysiłek całego społeczeństwa, by odbudować nadzieję i umocnić narodową jedność.

Kościół nie zapomina także o zakładnikach przetrzymywanych przez lewackich partyzantów. Biskupi wzywają zatem kolumbijskich rebeliantów do złożenia broni oraz podjęcia drogi pokoju i sprawiedliwości.

Adwentowe tygodnie i okres świąt Bożego Narodzenia to również czas na pomoc. Na Słowacji realizowany jest projekt Dobra Nowina – w tym roku już 16 raz. Obejmuje on różnorodną pomocą kraje afrykańskie, takie jak Kenia, Sudan, Uganda, Etiopia.

Słowacy uczestniczą w realizacji zagranicznych projektów, nie zapominając o obszarach socjalnej biedy u siebie. Przypomnijmy, że w letnich miesiącach uzbierano tutaj rekordowe sumy dla ofiar majowych i czerwcowych powodzi. Jesienią realizowano już czwarty rok z rzędu projekt Boj proti hladu (Walka z głodem) dla Haiti. Na początku listopada siostry szarytki, które organizowały akcję, poinformowały dobroczyńców, że przekazały na Haiti 270 tys. euro.

W trzecią niedzielę Adwentu biskupi poszczególnych diecezji rozesłali tradycyjnie już małych kolędników. W 12 miejscach Słowacji wokół biskupów zgromadziło się trzy i pół tysiąca kolędników z 217 parafii reprezentujących tych wszystkich, którzy przez cały Adwent w małych grupach przygotowują program kolędowy. Wyruszą w Wigilię. To szczególne kolędowanie, połączone ze zbiórką pieniędzy trwa w różnych miejscach do uroczystości Trzech Króli. W ubiegłym roku na terenie 1100 miejscowości ponad 26 tys. kolędujących dzieci uzbierało około 900 tys. euro.

Organizatorzy: ruch chrześcijańskich wspólnot dzieci eRko, parafie i Papieskie Misyjne Dzieła mają nadzieję, że i po tegorocznych świętach będą mogli wesprzeć afrykańskie projekty dotyczące m.in. pitnej wody, kształcenia dzieci i młodzieży, szkół pielęgniarskich, szpitali, sierocińców, itp.

Liczne projekty kontynuowane są przez wiele lat – niektóre z nich prowadzone są tam na miejscu przez samych Słowaków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »