- Wzorując się na swoim patronie św. Franciszku z Asyżu, był wrażliwy na ludzka biedę i uwrażliwiał Kościół na wartość i potrzebę ewangelicznego ubóstwa - mówił o kard. Franciszku Macharskim w katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz.
Kardynał Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r., krótko po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w dzień franciszkańskiego odpustu Porcjunkuli.
W rocznicę odejścia kard. Franciszka do domu Ojca Mszy św. w jego intencji przewodniczył w katedrze na Wawelu kard. Dziwisz. Jak przypominał, pasterska posługa jego poprzednika przypadła na niełatwe czasy dla archidiecezji krakowskiej i Kościoła w Polsce. - Był to okres dramatycznych napięć społecznych i politycznych, które doprowadziły do zmian ustrojowych w Polsce, a następnie do zasadniczej transformacji w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym w naszej ojczyźnie - mówił krakowski metropolita senior. - Kardynał Macharski, dzięki swojej mądrości i roztropności, pomógł Kościołowi i polskiemu społeczeństwu przemierzyć trudną drogę od totalitaryzmu do wolności i suwerenności - podkreślił.
Andrea Nardotto Kard. Dziwisz modli się przed tablicą nagrobną kard. Macharskiego w katedrze na Wawelu.Wspominał również wrażliwość wieloletniego arcybiskupa Krakowa na ludzką biedę. Dodał, że wzorując się na swoim patronie św. Franciszku z Asyżu, "uwrażliwiał Kościół na wartość i potrzebę ewangelicznego ubóstwa". - Po zakończeniu swojej posługi pasterskiej zamieszkał w skromnych warunkach w albertyńskim domu - zaznaczył.
Kardynał Macharski spoczywa obok kard. Adama Stefana Sapiehy, pod konfesją św. Stanisława w katedrze na Wawelu.
Msze św. w intencji zmarłego 5 lat temu hierarchy zostaną odprawione jeszcze w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o 15.20 oraz w albertyńskim sanktuarium Ecce Homo o 19.00.
"Zawiera dużo błędów merytorycznych, historycznych i lingwistycznych, a nawet ortograficznych."
"Kiedy traci się dziecko, także w wyniku poronienia, ta żałoba jest tak trudna..."